Hlavní navigace

ČSOB otevřela bankovnictví. Multibanking spustí do konce roku

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 11. 2018

ČSOB otevřela své bankovnictví, od začátku listopadu dala k dispozici takzvané API. Konkurenční banky nebo další licencované subjekty tak mohou svým klientům umožnit ve svých aplikacích ovládat i účty z ČSOB. Takzvaný multibanking banka zavede do konce roku. Účty konkrétních bank, které poté půjde ovládat z ČSOB, ale banka zatím nezveřejnila. Novinky se týkají i dceřiné Poštovní spořitelny.

Spuštění otevřeného bankovnictví a multibankingu představuje další zvýšení komfortu nejen pro naše klienty, ale i zákazníky jiných bank. Služby ČSOB se nyní neomezují jen na klasické bankovní operace a poradenství. Jsme rovněž technologická firma, která proniká i do oblasti e-commerce, nabízí služby chytré domácnosti a neustále rozvíjí bezkontaktní placení ve veřejné dopravě. I proto vítáme tuto dlouho očekávanou změnu, říká generální ředitel ČSOB John Hollows.

Otevřené bankovnictví umožnila evropská směrnice známá pod zkratkou PSD2 (Payment Services Directive 2). Spravovat svůj účet prostřednictvím internetu je možné i přes aplikace tzv. třetích stran, které ale musí získat oprávnění k poskytování těchto služeb od České národní banky. Licenci zatím ale v Česku nikdo nezískal.

Účty tak mohou zatím propojovat jen banky. I u nich to jde ale velmi pomalu. Nejdále je zatím Banka CREDITAS, která přes aplikaci Richee umožňuje zobrazovat nejen celkový zůstatek na účtech vybraných bank, ale i na nich zadávat platby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).