Hlavní navigace

ČR by už za 5 let dávala do EU více, než by dostávala

Sdílet

Arsen Lazarevič 5. 3. 2012

Podle europos­lance Jana Zahradila je reálné, že už za 5 let by se mohla Česká republika stát čistým plátcem do EU. Zahradil to především zdů­vodňoval vyso­kou ekonomickou úrovni České republiky: My jsme z nečlenských zemí eurozóny nejbohatší, jsme na nějakých 75 až 80 procentech vůči evropskému průměru, řekl Zahradil. Maďarsko nebo Polsko, jsou podle něj nyní jen na nějakých 65 % průměru EU. 

Podle ministra zahraničí Kar­la Schwarzenber­ga na tom není nic negativního: Když se dostáváme do pozice čistého plátce, to je právě úspěch členství v Evropské unii, že se nám tak hospodářsky daří.

Zahradil se také negativně vyjádřil ke společné zemědělské politice v EU: Zemědělská politika je politika, která deformuje trh uvnitř celé EU i v celosvětovém měřítku, řekl Zahradil. Ministr zahraničí s ním v tomto tématu souhlasil. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 3. 2012 8:49

    Funtom

    Našim politikům je vyčítáno, že nemají žádnou dlouhodobou vizi. Pan Schwartzenberg ji zde nastínil zcela jasně - zůstat i nadále rovnocenným členem EU. Pan Zahradil trochu mlží, ale vize jeho, jakož i klausovské větve ODS je snad rovněž jasná: v momentě, kdy členství v EU přestane být pro nás výhodné, tj. přestanou téct tolik oblíbené evropské dotace, se ČR odstřihne. Haha, ten je chytrej, co?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).