Hlavní navigace

Co všechno donést zaměstnavateli, abyste se nepřipravili o odpočty a daňové slevy?

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 1. 2015

Jste-li zaměstnanec, daňovou povinnost za vás pravděpodobně splní  zaměstnavatel při provedení ročního zúčtování daně (pokud si například ještě nepřivyděláváte jako OSVČ nebo nemáte příjmy z pronájmu a nemusíte si proto podat daňové přiznání). 

Nově nemusí daňové přiznání podávat ani někteří zaměstnanci s příjmy, které zakládají povinnost odvádět i tzv. solidární přirážku. To platí, pokud se sice zvýší záloha na daň z příjmů, ale přitom nedojde k překročení maximálního vyměřovacího základu pro výpočet sociálního pojištění. Pokud jste tedy například kvůli vyšším prémiím hranici pro solidární přirážku jednorázově překročili, ale za celý rok jste tak vysoký základ daně neměli, přiznání podávat nemusíte. 

Abyste ale mohli uplatnit všechny odpočty a daňové slevy, musíte mu do 15. února dodat potřebné podklady a požádat o roční zúčtování daně. V případě, že vám vyjde přeplatek na dani budete mít po provedení ročního zúčtování následně vyšší výplatu právě o vyčíslený přeplatek.

Pokud byste termín propásli, bude pro vás lepší podat daňové přiznání i když vlastně nemusíte. V něm si totiž uplatníte všechny odpočty a slevy na které máte nárok, ale podklady musíte finančnímu úřadu dodat až s formulářem, tedy do konce března. Pak musíte svého zaměstnavatele ale požádat o Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2014.

O roční zúčtování daně můžete zaměstnavatele požádat, pokud jste měli během roku 2014 příjmy jen od jednoho zaměstnavatele. Pokud jste pobírali mzdu od více zaměstnavatelů, můžete požádat o zúčtování daně pouze v případě, že na sebe tato zaměstnání navazovala a nepřekrývala se. Musíte mít také u všech takových zaměstnavatelů podepsané prohlášení k dani. 

Co zaměstnavateli přinést pro uplatnění daňových a slev?

 • potvrzení ze školky o zaplacené výši „školkovného“ pro uplatnění daňové slevy na školku (uplatňuje se jen za celý rok)
 • čestné prohlášení, že manžel/ka neměla za minulý rok příjmy vyšší než 68 000 Kč pro uplatnění slevy na vyživovaného manžela/manželku případně jeho/její průkaz ZTP/P
 • rodný list dítěte a čestné prohlášení druhého z rodičů že slevu na dítě neuplatňuje on
 • potvrzení o studiu vašem či vašeho dítěte, pokud se vy nebo dítě soustavně připravuje na budoucí zaměstnání kvůli slevě na studenta (vaší) či slevě na dítě (pokud vaše dítě studuje)
 • kopii průkazu ZTP/P, pokud jej máte vy či vaše dítě kvůli slevě na poplaníka či slevě na dítě
 • potvrzení o invaliditě I., II. nebo III. stupně

Co zaměstnavateli přinést pro uplatnění daňových odpočtů?

 • potvrzení o poskytnutém daru
 • potvrzení z banky o zaplacených úrocích za úvěr na bydlení
 • potvrzení o zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření
 • potvrzení o příspěvcích na životní pojištění
 • potvrzení o úhradě členských příspěvků odborové organizace
 • potvrzení o úhradě za zkoušku ověřující výsledky dalšího vzdělávání

O tom, zda máte nárok na daňové slevy a odpočty se dozvíte vše v našem Průvodci o dani z příjmů fyzických osob.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).