Hlavní navigace

Co ukrajuje Česku z konkurenceschopnosti?

Gabriela Hájková

Ačkoliv se konkurenceschopnost ČR v porovnání s Evropou po roce 1989 zvyšuje, stále zde existuje velký prostor pro její posilování, vyplývá ze zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), která se zaměřovala právě na analýzu konkurenceschop­nosti.

Přesto, že mají dnes podniky mnohem širší možnosti uplatnění, musí překonávat vysoké nároky na kvalitu, přizpůsobivost a produktivitu v soutěži se svými konkurenty. Z výsledků vyplývá, že zatímco v některých oblastech se ČR daří prosazovat i proti těm nejlepším, v jiných oblastech patříme v rámci srovnání zemí EU mezi ty nejméně úspěšné, uvádí zpráva MPO s tím, že podle analýzy Světového ekonomického fóra byla ze zemí EU Česká republika na 20. místě z hlediska kvality veřejných institucí, přičemž nejslabším článkem je označováno zneužívání veřejných fondů, vysoká regulační zátěž a míra korupčnosti.

Zlepšení postavení vyžaduje zásadní reformy v účelnosti vynakládání vládních výdajů, právního rámce, hodnocení státních úředníků a vyšší ochranu duševního vlastnictví. Jednou z příčin tohoto stavu je chybějící reforma veřejné správy, která by modernizovala její řízení a zvýšila prestiž a kvalitu zaměstnanců, uzavírá zpráva MPO.

Našli jste v článku chybu?