Hlavní navigace

Co když podáváte daňové přiznání na poslední chvíli?

Gabriela Hájková

Nezapomeňte, že nejpozději do této středy je nutné odevzdat daňové přiznání a mít uhrazenou také daň z příjmů. Platbu byste měli posílat raději den až dva předem, protože došlo ke změně definice dne platby, který nyní znamená, že za den platby je považován den, kdy se vaše prostředky připíší na účet banky finančního úřadu. Dříve se za den platby považoval den, kdy se prostředky odepsali z vašeho účtu.

Kromě vylepšené verze interaktivních formulářů daňového přiznání obsahující i formuláře pro sociální správu a vybrané zdravotní pojišťovny vám nyní finanční server Měšec.cz nabízí i daňovou poradnu.

Máte-li datovou schránku, bude se vám hodit zejména v případě, že budete podávat přiznání na poslední chvíli. Chcete-li mít naprostou jistotu, že finanční úřad daňové přiznání přijme bez potíží, využijte pouze interaktivní daňová přiznání nebo oficiální formulář EPO ministerstva financí, který rovněž datové schránky podporuje. Jen tak máte garantovaný bezchybný proces podání daňového přiznání, píšeme v článku o datových schránkách.

Dalším rychlým řešením je podání daňového přiznání pomocí aplikace EPO. V tomto případě ale musíte mít také elektronický podpis od společnosti, kterou akceptuje Ministerstvo financí. V opačném případě sice můžete formulář také pomocí aplikace odeslat, zároveň ale jeho vytištěnou a podepsanou verzi ještě doručit na finanční úřad. Více o těchto způsobech čtěte v článku: Z domova nebo ve frontě? Tipy, jak podat daňové přiznání pohodlně

Jiné to je v případě nedoplatku na sociálním pojištění. Ten mají OSVČ povinnost uhradit do osmi kalendářních dnů ode dne podání přehledu. Nedoplatek na zdravotním pojištění je třeba uhradit do osmi kalendářních dnů od podání daňového přiznání, nikoli přehledu pro zdravotní pojišťovnu.

Jak vyplňovat Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu čtěte v článcích: 

Našli jste v článku chybu?