Hlavní navigace

ČNB ode dneška vydává minci k 600. výročí první pražské defenestrace

Sdílet

Česká národní banka se rozhodla vydat minci k výročí 600 let od první pražské defenestrace. Ta je považována za počátek husitských válek. 

První pražský defenestrace se odehrála 30. července 1419. Během ní byli protihusitští novoměstští radní svrženi z okna Novoměstské radnice poté, co dav pod vedením kazatele Jana Želivského vtrhnul na radnici a požadoval propuštění vězněných stoupenců přijímání podobojí. Tato událost je považována za počátek husitských válek.

Tuto událost tedy nově bude připomínat pamětní stříbrná dvousetkorunová mince. Ta je k dostání ode dneška, 24. července 2019. Vyraženo bylo 16 200 kusů a jsou k dispozici ve dvojím provedením. Ta se vzájemně liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany.

Takzvaná špičková (proof) kvalita se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou. Těch je k dispozici 10 700 kusů. Dalších 5500 kusů je vyraženo v běžném provedení a s vroubkovanou hranou.

Grafický návrh mince vypracovala akademická sochařka Majka Wichnerová. Na lícní straně je ztvárněno tažení davu lidí od kostela Panny Marie Sněžné směrem k Novoměstské radnici, zatímco na rubové straně je zachycen samotný akt defenestrace. Lícní strana mince dále nese po svém obvodu v mezikruží název státu ČESKÁ REPUBLIKA a nominální hodnotu 200 Kč. Na rubové straně je v mezikruží po obvodu vyražen text PRVNÍ PRAŽSKÁ DEFENESTRACE a letopočty 1419–2019.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a distribucí a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).