Hlavní navigace

Členským státům EU pomáhá odbourání bariér na vnitřním trhu

Sdílet

Redakce 6. 5. 2009

Poskytování služeb mezi jednotlivými státy Evropské unie by mělo být díky zavedení evropské směrnice o službách jednodušší. Směrnice, která začíná postupně platit v jednotlivých členských státech unie, je podle ministrů průmyslu a obchodu zemí EU spolu s propojením síťových odvětví a zrychlením přípravy patentového práva v EU klíčová pro dokončení vnitřního trhu EU. Podle slov českého ministra průmyslu a obchodu v demisi Martina Římana by mělo Česko otevřít svůj trh se službami ještě letos na podzim.

Ministři zodpovědní za oblast konkurenceschop­nosti se shodli, že jednotný vnitřní trh je motorem hospodářského růstu EU, a to zvláště ve světle finanční a ekonomické krize.

Na neformálním setkání Rady pro konkurenceschop­nost, kterou řídil ministr Martin Říman, české předsednictví dále zdůraznilo význam malých a středních podnikatelů pro vnitřní trh. Podle dosavadních zkušeností se malé a střední podniky dokáží s následky ekonomické krize vypořádat lépe než velké společnosti. Pozornost vlád se nicméně soustředí spíše na velké nadnárodní firmy, ačkoli jsou to právě malé a střední podniky, které vytváří většinu pracovních míst v EU. „Podmínky pro podnikání malých a středních podniků je proto třeba zjednodušovat a odstraňovat administrativní zátěž, která komplikuje jejich činnost“, uvedl tiskový mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).