Hlavní navigace

Členové eurozóny odmítají pomoc Řecku. To se snaží lákat nové investory

Gabriela Hájková

Nizozemsko, Německo, Finsko a další členové eurozóny odmítají Řecku poskytovat další finanční pomoc, dokud země nezavede další úsporná opatření. Informuje o tom ČTK. Další úsporná opatření přitom odmítá největší zástupce opozice. Podle této strany je přitom jedinou možností nová dohoda o pomoci.

Hospodářští minisři eurozóny spíše uvažují nad možností Řecku povolit tzv. nezávislé rozložení splátek. Pokud aby zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a EU po své návštěve Atén další finanční pomoc nedoporučili, hrozí, že Řecko nebude příští měsíc schopno splatit částku větší než 13 mld. dolarů za své dluhopisy. 

Podle agentury ČTK Řecko také uvažuje po vzoru Španělska o vytvoření banky na ztrátová aktiva. Ta by se sem převáděla ze státních bank, které by se tak mohly stát opět atraktivnější pro potenciální investory.

Předpokládá se totiž, že řecké banky drží nesplacené státní obligace za zhruba 50 mld. eur, které přišly o část nominální hodnoty dluhovými problémy země. Pokud by tedy země restrukturalizovala dluh, přineslo by to řeckým bankám další ztráty.

Našli jste v článku chybu?