Hlavní navigace

Chcete jít na "korotesty"? Máte nárok na pracovní volno i náhradu mzdy

Sdílet

Lenka Kašparová 8. 2. 2021

Pokud se jako zaměstnanec v rámci pracovní doby podrobíte antigennímu nebo PCR testu na přítomnost COVID-19 nebo očkování, a to i v případě, že se očkování účastníte jako doprovod rodinného příslušníka, má být vaše absence na pracovišti brána jako omluvená. Podle aktuálně zveřejněného doporučení Ministerstva práce a sociálních věcí se v této situaci postupuje na podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. a zaměstnanec má nárok na pracovní volno, popřípadě pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu. Přičemž pracovní volno se poskytuje jen na nezbytně nutnou dobu.

V případě účasti na testování máte právo na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu po nezbytně nutnou dobu, kterou vám testování zabere. Bylo-li testování provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je nejblíže vašemu bydlišti či pracovišti a nebylo jej možné provést jindy než v pracovní době.

Jestliže se podrobíte očkování, máte taktéž nárok na pracovní volno po nezbytně nutnou dobu a také podle § 103 odst. 1 písm. e) zákoníku práce na náhradu výdělku, a to ve výši svého průměrného výdělku.

V případě doprovodu rodinného příslušníka na očkování máte právo na poskytnutí volna po nezbytně dlouhou dobu, nanejvýš se však může jednat o jeden den. Doprovod může svému příbuznému poskytnout vždy jen jeden rodinný příslušník. Zaměstnanec, který doprovází svého manžela, dítě, rodiče či prarodiče má nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu. Když doprovázíte jiného rodinného příslušníka, máte nárok na volno bez náhrady platu či mzdy.

O volno musíte svého zaměstnavatele požádat s dostatečným předstihem a účast na očkování nebo tetování mu následně musíte prokázat příslušným potvrzením.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).