Hlavní navigace

ČEZ začne od příštího roku v ČR spouštět větrné elektrárny

Sdílet

Jiří Velinský 6. 11. 2008

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ) předpokládá, že v příštím roce uvede do provozu v ČR větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 20 MW, do roku 2012 počítá s více než 100 MW. Informoval o tom dnes Martin Schreier, manažer komunikace společnosti ČEZ.

Provoz prvních strojů chce společnost ČOZ odstartovat v polovině příštího roku, celkem by do prosince 2009 měly stát větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 20 MW.

Půjde zčásti o vlastní projekty naší společnosti a rovněž o projekty v pokročilém stádiu přípravy, jejichž odkup od cizích subjektů v současnosti řešíme, řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČOZ. V dalších letech už se počítá s postupným startem větrných parků, které od začátku vznikaly na půdě ČOZ. Koncem roku 2012 by tak mohly fungovat větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 100 MW.

Podobně jako ostatní developeři se ČOZ potýká zejména s průtahy v průběhu povolovacích řízení a celkově nízkou vstřícností krajských úřadů. Nezřídka narážíme i na slabou informovanost, a to jak laické, tak i odborné veřejnosti. Panují například zkreslené představy o výši výkupních cen pro energii z větru nebo o výkonnosti moderních větrných elektráren, podělil se o praktické zkušenosti Sedlák. Nové typy strojů o instalovaném výkonu 2 MW, s nimiž ČOZ ve svých záměrech počítá, přitom dokážou ročně dodat do sítě okolo 5 milionů kWh. To je množství elektřiny, které pokryje roční spotřebu 1500 domácností.

Celkově připravuje ČOZ v současnosti zhruba 70 větrných elektráren, které mají souhlas měst a obcí, zajištěnou rezervaci vyvedení výkonu a z velké části vyřešené pozemky. Cílem projektů je snaha o posílení podílu výroby z obnovitelných zdrojů ve Skupině ČEZ i v rámci ČR a příspěvek ke snížení produkce skleníkových plynů.

V rámci Skupiny ČEZ zároveň vzniká i projekt největší přímořské větrné farmy v Evropě, rumunské větrné farmy Fontanele a Cogealac. První fáze počítá v příštím roce se zprovozněním 350 MW instalovaného výkonu z celkově předpokládaných 600 MW.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).