Hlavní navigace

Česko se letos propadlo v žebříčku konkurenceschopnosti - o jednu příčku

Redakce

Nejlépe na hospodářskou krizi je připraveno Dánsko. V žebříčku tzv. zátěžového testu konkurenceschop­nosti, který dnes vydal švýcarský International Institute for Management Development, skončilo na prvním místě. Mezi další země, které by neměly problém s řešením hospodářských problémů v budoucnu, patří Singapur, Katar, Norsko a Hong Kong. Druhou polovinu první desítky žebříčku tvoří Švýcarsko, Švédsko, Austrálie, Finsko a uzavírá ji Malajsie. Naopak nejhůře dopadla Venezuela, následovaná Argentinou, Ukrajinou a Rumunskem. Na konci žebříčku se ocitly i Řecko, Maďarsko, Rusko a Španělsko. Česku patří v hodnocení 37. místo. Slovensko je o příčku lepší a Polsko skončilo na 48. místě.

Fakt, že velké země se potácí v problémech více než malé země, dokazuje i pořadí největších ekonomik světa. Spojené státy jsou 28., Německo 24., Británie 34., Francie na 44. místě a Španělsko drží 50. příčku.

Institut ve své zprávě uvedl, že se jedná pouze o teoretický odhad, průzkum, jak by dané země čelily hospodářským problémům v budoucnu. V testu byly země hodnoceny podle dvaceti kriterií.

Institut zveřejnil i světový žebříček konkurenceschop­nosti, který posuzoval země podle 329 kriterií. Podle něj si Česká republika letos pohoršila o jednu příčku a skončila tak na 29. místě z 57 hodnocených ekonomik. Nejlépe hodnocené zůstávají Spojené státy, následované Hongkongem a Singapurem. Čtvrté místo patří Švýcarsku, páté Dánsku.

Propadly se například i Německo o tři místa na 13. příčku, Rakousko spadlo ze 14. na 16. místo, Slovensko z 33. na 30., Španělsko z 33. na 39., Polsko si udrželo 44. příčku. Nejhůře je na tom Venezuela, Ukraina a Argentina.

Našli jste v článku chybu?