Hlavní navigace

České spořitelně klesly zisky

Sdílet

Jiří Hovorka 30. 7. 2010

Podle dnes oznámených výsledků klesl v 1. pololetí roku 2010 provozní zisk České spořitelny v porovnání se stejným obdobím 2009 o 3 % na 12,98 miliardy Kč. Ještě více klesl největší bance působící v Česku konsolidovaný zisk – o 6,8 % na 5,88 miliardy Kč. Naše výnosy byly v meziročním srovnání negativně ovlivněny dvěma očekávanými vlivy.  Zaprvé, výsledek obchodování, který v uplynulém roce dramaticky vzrostl, se v roce 2010 vrátil na obvyklou úroveň. Za druhé, do výsledků se promítnul také nárůst rezerv na úvěry, uvedl Gernot Mittendorfer, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny.

Vzhledem k ekonomickému vývoji nepřekvapuje, že se bance snížil úrokový výnos (o 3 % na 15,07 miliard Kč), nadále roste příjem z poplatků a provizí (8,6 % na 5,99 miliardy Kč). Ten je tažen rostoucím zájmem o pojištění úvěrových produktů, a také zvýšeným počtem transakcí s cennými papíry. (Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.)

Celkově vnímáme výsledky spíše neutrálně. Pozitivní je vývoj na provozní úrovni a solidní růst jak úrokových výnosů, tak poplatků a provizí. Na druhou stranu relativně vysoké rizikové náklady a nižší čistý zisk můžou být vnímány negativně, komentuje výsledky České spořitelny analytik společnosti Atlantik Milan Lávička.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).