Hlavní navigace

České předsednictví v Radě EU se blíží ke konci

Redakce

Na konci června končí České republice funkce předsedající země v Radě Evropské unie. Česko předsedá jednáním evropské sedmadvacítky od ledna letošního roku, kdy jej převzalo od Francie. Ve dnech 18. a 19 června jej však již předá nastupujícímu Švédsku.

Před tímto předáním absolvuje premiér Jan Fischer cestu po evropských zemích tzv. „tour de capitales“, s jejichž hlavními představiteli bude jednat o průběhu jednání závěrečné Rady v Bruselu. Příprava červnové Rady a úspěšné dokončení českého předsednictví je jednou z hlavních priorit premiéra od nástupu do funkce: „Ujišťuji vás, že mojí hlavní starostí je řádně a bez otřesů dokončit české předsednictví a hladce navázat na efektivní a úspěšné vedení premiéra Mirka Topolánka“, uvedl při svém projevu na Konferenci výborů pro evropské záležitosti parlamentů EU.

Mottem českého předsednictví bylo „Evropa bez bariér“, které odráží čtyři základní unijní svobody – volný pohyb zboží, kapitálu, pracovníků a služeb. Hlavní priority, o které se české předsednictví snažilo, lze shrnout do sloganu „3E“ – ekonomika, energetika a Evropa a svět (Economy, Energy, External Relations).

Našli jste v článku chybu?