Hlavní navigace

České domácnosti jsou na tom oproti loňsku hůř, do budoucna ale hledí s optimismem

Gabriela Hájková

Ačkoli se členové českých domácností domnívají, že je jejich finanční situace horší než loni, do budoucna očekávají zlepšení, zveřejnila výsledky svého šetření pod názvem MasterIndex společnost MasterCard. Většina respondentů bolestivě pociťuje nárůst cen a chystá se proto šetřit na větších nákupech. Více než polovina dotázaných také ale potvrdila, že i v těchto dnech umí alespoň část svých příjmů ušetřit. Těch, kteří s penězi nevycházejí a musí si půjčovat nebo brát ze svých rezerv, je jedna desetina. 

Průzkum společnosti MasterCard ukazuje, že většina domácností smýšlí o své budoucnosti pozitivně. Téměř třetina, 29 % dotázaných věří, že bude jejich finanční situace za rok o něco či dokonce podstatně lepší než dnes. Dalších 42 % pak odhaduje, že z finančního hlediska na tom budou stejně jako v letošním roce, uvedl Brian Lang, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Zpráva z výzkumu také uvádí, že nejoptimističtěji hledí do budoucna mladí lidé ve věku od 18 do 29 let, lidé vysokoškolsky vzdělaní a ti, kteří mají měsíční příjem nad 30 000 Kč. Bylo by zajímavé podívat se, jak se tato očekávání změní po květnových volbách do Poslanecké sněmovny, vyslovil zajímavou otázku Lang.

Našli jste v článku chybu?