Hlavní navigace

Česká ekonomika zklamala. Odhady ukazují, že jsme v recesi

Gabriela Hájková

Podle prvních odhadů Českého statistického úřadu česká ekonomika ve čtvrtém kvartále loňského roku vzrostla o 0,5 %. Oproti třetímu čtvrtletí ale klesla o 0,3 %. To je zklamání pro trhy, které čekaly meziroční růst o 0,6 % a mezikvartální stagnaci. Poslední dobou totiž data z ekonomiky spíše povzbuzovaly k naději a proto jsou dnešní odhady trošku překvapující.

Přesnější informace ale budou k dispozici až 9. března, kdy Český statistický úřad zveřejní přesné údaje včetně struktury. Odhad ekonomického vývoje tak může být ještě revidován.

V dalších kvartálech se pravděpodobně bude tempo domácí ekonomiky pomalu zpomalovat a v tom lepším případě se bude stabilizovat nad stagnací. Horší scénář by znamenal pád do červených čísel, předpokládá Tomáš Volf, analytik ze společnosti Citfin s tím, že spotřebitelská poptávka se nezvýší, dokud poroste nezaměstnanost. 

Poptávka spotřebitelů je přitom jedním z faktorů, které podporují růst ekonomiky. Kromě ní na špatný hospodářský vývoj negativně působí také vládní škrty a nízké investice. Ekonomiku podporuje export, který by ale v případě zpomalování německé ekonomiky mohl také začít propadat.

Jak si tedy česká ekonomika povede letos? První pololetí tohoto roku bude slabší. Bude se stále projevovat evropská krize v čele s řeckými problémy. Ve druhé polovině roku by ale česká ekonomika měla opět nabrat sílu k novému růstu, což by mělo vykompenzovat červené první pololetí, odhaduje Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit.

Našli jste v článku chybu?