Hlavní navigace

Česká ekonomika roste rychleji než průměr EU. Může za to průmysl a oživení domácí poptávky

Jiří Hovorka

Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí letošního roku rychleji než průměr Evropské unie. Zatímco průměrný růst HDP v EU dosáhl 2,2 %, česká ekonomika si polepšila o 2,8 %. Hlavní zásluhu na tom má oživení domácí poptávky a především růst průmyslu, který si polepšil o 10,2 %. Vyplývá to z aktuální analýzy vývoje ekonomiky ČR a odvětví v působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pro vývoj průmyslu bylo důležité zlepšení podnikatelské důvěry, které se projevilo rychlým růstem nových zahraničních i domácích zakázek, říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a dodává: Dobře se vyvíjela i produktivita práce, která průmyslovým podnikům pomohla zlepšit jejich konkurenceschop­nost.

Ve třetím čtvrtletí se také výrazně rozpohyboval zahraniční obchod. Převažující byl přitom dovoz. Za růstem dovozu stojí pokračující oživování domácí poptávky. Není to přitom jen vzestup konečné spotřeby a obnovování zásob, ale rostou i investice, dodává ministr Kocourek.

Do konce roku analýza předpokládá mírné zpomalení růstu. Celkem by tak český HDP měl za rok 2010 stoupnout o 2,5 procenta.Našli jste v článku chybu?