Hlavní navigace

Češi vymáhají dluhy ze zahraničí až po 10 měsících. Občas zcela rezignují

Sdílet

Pokud má česká firma nesplacenou pohledávku vůči slovenské firmě, se splácením rozhodně nepospíchá. Případný nezaplacený dluh od jiné české firmy by Češi předali k vymáhání po 5 měsících. Pokud jde ale o nesplacený dluh ze zahraničí, čekají s předáním k vymáhání až 10 měsíců.

V zahraničí obvykle hraje roli silná jazyková bariéra, kvůli které firmy vyčkávají. U slovenských dlužníků můžeme ale tento důvod pominout. Rozhodujícím faktorem je tak neznalost prostředí a legislativy. Podnikatelé také často netuší, na koho se v cizí zemi mohou obrátit, říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI. V některých případech dokonce české firmy k vymáhání vůbec nepřistoupí a dluh tak zůstane nesplacen.

Naopak slovenské firmy čekají mnohem kratší dobu. K vymáhání by pohledávku předali po 7 měsících. Průměrná částka, kterou Češi vymáhají, činí 170 000 Kč. U slovenské firmy je to v průměru 31 000 Kč.

Jsou ale i případy, že dlužník své dluhy nesplácí záměrně. Podle průzkumu společnosti EOS Group narostl v roce 2016 počet fyzických osob, které záměrně nesplácejí své dluhy. V roce 2015 to bylo 15 % a v současné době již 20 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).