Hlavní navigace

Češi si průměrně vydělají 318 000 Kč za rok. Ženy berou o 22 % méně než muži

Veronika Doskočilová

Průměrná hrubá mzda v České republice se za první čtvrtletí roku 2016 zvýšila o 1119 Kč, a to na 26 480 Kč. V Evropské unii však stále patříme mezi ty, kteří jsou jedni z nejhůře finančně ohodnocení, ačkoli v práci trávíme nejvíce času. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala společnost AC JOBS.

Češi tráví v práci v průměru 40,4 hodin týdně. Tím se řadí na páté místo v EU. Co se týče výše minimální mzdy, jsme ale pátí od konce. I po novoročním zvýšení na 9900 Kč měsíčně se minimální mzda v Česku řadí k nejnižším v Evropské unii. Horší minimální platy mají už jen Litva, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko,  řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti AC JOBS.

Výše minimální mzdy ve státech Evropské unie v roce2016.
Autor: AC JOBS

Výše minimální mzdy ve státech Evropské unie v roce2016.

Naopak nejvyšší minimální mzdu mají v Lucembursku, kde je stanovena na 1923 EUR měsíčně, což je přibližně 52 000 Kč. Náklady na život v Lucembursku jsou ale také několikanásobně vyšší než u nás.

I v rámci České republiky se ale hodinové ohodnocení zaměstnanců výrazně liší dle krajů. K nejlépe hodnoceným zaměstnancům patří dlouhodobě ti z Prahy. Tady se v loňském roce průměrná hrubá hodinová mzda dostala na 196 Kč, například v Pardubickém kraji činil hodinový plat 152 Kč a ve Zlínském kraji to bylo jen 144 Kč, uvedla Olga Hyklová.

A výrazné rozdíly panují i mezi odměňováním žen a mužů. V rozdílech platů podle pohlaví patříme ke třem nejhorším státům v EU. Ženy u nás mají v průměru o 22 % nižší plat. Rozdíl mezi průměrnou mzdou muže a ženy činí 6500 Kč. Jedním z důvodů nižšího výdělku žen v Česku je fakt, že často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami, jako je zdravotnictví a školství. Často pracují také na nižších postech. Výjimkou ale není, že i za stejnou práci dostávají ženy často méně peněz než jejich mužští kolegové, popsala Olga Hyklová.

Našli jste v článku chybu?