Hlavní navigace

Češi se vydávají na dovolenou i na podzim. Preferují ale okolní státy a výlety do hor

Sdílet

Na dovolenou se mnoho Čechů vydává i v jiných ročních obdobích, než v létě. Jejich priority se už ale liší. Zatímco v létě chce většina lidí k moři, na podzim Češi vycestovávají spíše do okolních států nebo v rámci České republiky. Z údajů cestovní agentury Invia vyplývá, že zájezd do jednoho z okolních států s odjezdem v září a říjnu si zakoupil každý desátý Čech.

Nejčastěji se lidé vydávají do maďarských lázní a oblíbené jsou i české a slovenské hory. Mezi nejoblíbenější maďarská střediska patří Mosonmagyárovár, Györ nebo Sárvár. Turisté mají ale v oblibě i lázeňské destinace na Slovensku, zde volí zejména Podhájskou a Trenčianské Teplice. Druhou kategorii nejčastěji poptávaných zájezdů tvoří pobyty na horách. V kurzu jsou Nízké a Vysoké Tatry, v oblibě je má téměř polovina ze všech cestovatelů mířících na Slovensko. V rámci Rakouska preferují milovníci pěší turistiky nejčastěji oblast Salcburska a Korutan.

Výlety do méně vzdálených destinací podniká mnoho cestovatelů stále na vlastní pěst. Často totiž jezdí na kratší zájezdy na poslední chvíli. Pokud se však jedná o prodloužený víkend nebo delší pobyt, vítají čeští turisté stále častěji služby cestovní kanceláře.

Další oblíbenou turistikou je návštěva nejrůznějších hlavních měst, a to často jen na víkend. Mezi Čechy v oblíbenosti dominuje Budapešť a Berlín.

Ceny dovolených do okolních států se liší, pohybují se ale vždy v řádech jednotek tisíc. Nejdráže vyjde zájezd do maďarských lázní, kde průměrná cena na osobu činí zhruba 5500 Kč. Také dovolená v Podhájské na Slovensku vydá průměrně na 5000 Kč na osobu. Výlety za horskou turistikou jsou v průměru nejdražší v Rakousku, zájezdy do Kaprunu nebo Korutan se pohybují mezi 5 až 6000 Kč za osobu. Dovolenou ve Vysokých Tatrách lze pořídit zhruba za 4000 Kč. Nejlevnější jsou naopak zájezdy na tuzemské hory, výlet do Krkonoš například stojí kolem 2300 Kč na osobu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).