Hlavní navigace

Češi se naučili dostat z povinného ručení více a tlačí jeho cenu vzhůru

Jiří Hovorka

Vypadá to, že se lidé v Česku v posledních letech plně zorientovali v možnostech povinného ručení a kromě nákladů na opravu vozidel požadují po pojišťovnách stále více odškodnění za vzniklá zranění a ušlou mzdu. Průměrná hodnota škody na zdraví podle údajů České kanceláře pojistitelů činila v roce 2009 více než 500 tisíc korun, což znamená za posledních 5 let více jak 2násobný nárůst.

V posledních letech se zvýšilo právní povědomí občanů a klienti nyní častěji využívají služeb právní ochrany, zvláště v rámci škod na zdraví, což má vliv na navýšení objemu vyplaceného pojistného plnění, sdělil Petr Baný, generální ředitel Triglav pojišťovny.

Pojišťovnám tak rostou náklady kvůli zvyšujícím se znalostem populace, ty jsou umocněny také objektivními ekonomickými faktory. Mezi ty patří plynulý růst mezd nebo zvyšující se náklady na léčení v oblasti traumatologie. To vše podle zástupců pojišťoven tlačí cenu povinného ručení vzhůru, kterému ale výrazně zabraňuje konkurenční boj.

Ceny povinného ručení v minulosti spíše klesaly. Těžko však odhadnout, jak dlouho tento trend ještě vydrží. Ceny pojištění jsou již v současné době stlačeny na minimum a rostoucí škodní průběh v oblasti škod na zdraví je neudržitelný, uzavírá Jolana AckemrannováČeské asociace pojišťoven.


Našli jste v článku chybu?