Hlavní navigace

Češi se bojí P2P půjček, sází raději na klasické úvěry

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 1. 2017

Češi si k P2P půjčkám hledají cestu pomalu, 15 % z nich ještě o takovém úvěru neslyšelo. Alternativní způsoby financování obecně příliš populární nejsou, drtivá většina Čechů preferuje klasický spotřebitelský úvěr. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Podobně nejsou příliš ochotní sdílet například auto či motorku a šetřit tak na jejich provozu. Podle průzkumu by se bylo ochotno takto o dopravní prostředek dělit jen 15 % respondentů. Ochotnější jsou dotázaní v případě sdílení drobnějších věcí, přesněji zahradnického a kutilského vybavení. To by si dokázala představit zhruba třetina oslovených Čechů. Za naprosto vyloučené naopak považují sdílení domácích mazlíčků.

P2P půjčky přitom v zahraničí zažívají boom. V ČR se s nimi teprve seznamujeme. Podstata spočívá v tom, že se zájemce uchází o půjčku, na kterou se složí jiní lidé, pro které je to zase forma investice. Při dobré bonitě dlužník zase může dosáhnout na lepší úrok než by mu poskytla banka.

Pokud už si lidé představují, že by P2P půjčky využili, 44 % by pomohla přesvědčit dobrá zkušenost jejich známých, každý třetí by také ocenil pružnost poskytovatele, vysvětluje výsledky průzkumu Jan Holoch ze společnosti Home Credit.

Podmínky platforem, které P2P půjčky umožňují, jsme srovnávali v článku P2P půjčky: Platformu vyberte pečlivě, rozhodne o vašem úspěchu

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 1. 2017 23:01

  Pavel (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  No ona ta sdílená ekonomika asi taky není nic extra a je to dost nedomyšlené. Sdílet auto, kdo ty kdy slyšel? Já bych nepůjčil auto ani svýmu kámošovi natož potom cizímu člověku. Ono nejde jenom o sdílení té věci, ale mělo by jít i o sdílení nákladů, odpisů, údržby tak dále. A najednou je to stejné, jako si to koupit sám.
  A P2P ekonomika? Když vidím reklamy třeba na Zonky a vidím ty úrokové sazby, to je šílený. Když už jsem takový looser, že mi nepůjčí banka, tak bych se asi měl nad sebou zamyslet a jít si ty peníze vydělat. Třeba mě ničí ta reklama na karavan. K čemu normální člověk potřebuje karavan?
  Takže jsem patrně konzervativní, auto mám své a pro půjčku (kdybych už akutně musel) bych si zašel do banky.
  Ale protože nejsem idiot z reklamy, mám svých peněz dost, mám investice, spoření, stavebka a tak dále. Jo, a rozhodně netoužím po obstarožním karavanu. Ale kdybych přece ano, tak bych si jej půjčil. Nebo ne? Dělám něco tedy špatně?

 • 18. 1. 2017 12:01

  Honza (neregistrovaný) ---.228.broadband17.iol.cz

  Tak kromě toho, že Češi jsou v investování i půjčování asi celkem konzervativní, tak P2P trh si na začátku udělal v ČR špatnou pověst, protože začínal na půjčkách, které byly prostě pro zoufalé lidi, s obřím úrokem. Prostě taková ta oblast, kdy už je to vyloženě odpudivé, protože už je to spíš o lichvářství a pasení na lidské hlouposti a zoufalství.

  Na moderních, konzervativně zaměřených P2P tržištích, jako je www.banking-online.cz nebo možná www.zonky.cz, sice už jde získat půjčka i s dobrým úrokem a v nebankovním sektoru je to vlastně asi ta nejvýhodnější možnost pro řadu lidí jak si půjčit, ale stále to není vnímáno jako něco důvěryhodného.

  Časem, s rozvojem těch tržišť a s přejímáním vychytávek ze zahraničí se to podle mne bude vyvíjet i v ČR. Zejména až posílí koruna a vyskočí o něco úrokové míry, tak náhle třeba ty 3%, na kterých začíná Banking Online, budou vypadat už velmi lákavě i pro lidi, kteří si mohou vybírat, odkud si půjčí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).