Hlavní navigace

Češi se bojí o své důchody, penzijní fondy jim ale stačí

Sdílet

Téměř 90 % dotázaných Čechů se bojí, že státní penze jim nedokáže udržet stávající životní úroveň, ukázal průzkum Penzijního fondu České pojišťovny a agentury Median. Zhruba polovina respondentů nevidí budoucnost pozitivně a očekává snižování státních důchodů. Dvě třetiny účastníků průzkumu se ohledně své budoucí penze zase spoléhá na penzijní fondy. Podle průzkumu občané dobře vědí o nutnosti spořit si na stáří individuálně. Všem je jasné, že stát penze ve stávajícím systému nezajistí uspokojivým způsobem, protože na ně nebude dostatek zdrojů, uvedl Libor Pergl, ředitel pro obchod a marketing Penzijního fondu České pojišťovny.

Poklesu úrovně důchodu se paradoxně bojí spíše respondenti ve věku 41 až 60 let. Dotázaní ve věku 18 až 40 let situaci takto nevidí, což je úsměvně vzhledem k tomu, že právě oni budou sníženou státní penzí ohroženi mnohem více než první skupina. Asi to souvisí i s faktem, že 72 % dotázaných si neumí svou očekávanou výši penze ani spočítat. Pozitivní ale je, že drtivá většina účastníků průzkumu považuje důchodovou reformu za nutnost a podobný podíl respondentů si je vědoma toho, že se s budoucí penzí nemůže spoléhat pouze na stát. O tématu čtěte více: Důchodová reforma zachrání státní rozpočet, ale vaši penzi ne


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 8. 2010 13:18

  jdetoijinak (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  ach jo, reklama dokáže divy a hbití prodejci ještě větší…Kdybypak klienti penzijních fondů dostali dotazník s otázkami, zda jim někdo řekl a tedy vědomě souhlasí s tím, že :
  - ani jedna jejich koruna v penzijních fondech není pojištěna
  - vůbec nemají garantovánu nějakou cílovou částku, natožpak zhodnocení
  - vůbec nemají garantovánu výši doživotního důchodu
  - státní příspěvek není nároková položka a tudíž také není garantovaný ( paralela jako u stavebního spoření )…jak si myslíte, že by anketa dopadla ???

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).