Hlavní navigace

Češi nezvládají čerpat eurodotace, nikdo horší už není

David Sillmen

Česká republika je v čerpání eurodotací nejslabším státem celé Evropské unie. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.V loňském roce se České republice nepodařilo dočerpat 10 miliard korun. V rámci celé Evropské unie přitom nebylo dočerpáno 16 miliard korun. Na Čechy tak spadá výrazně nadpoloviční část manka celé EU.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky navíc hrozí, že Česká republika v tomto roce nevyčerpá 24 miliard korun. Problémy mají opětovně resorty životního prostředí a školství. 

V dotačním období let 2007 až 2013 mohla Česká republika získat celkem 800 miliard korun. Čeští příjemci evropských fondů však k začátku ledna tohoto roku vykázali dotace ve výši pouhých 515 miliard korun. Dotace vyplácí Ministerstvo financí, které Evropskou unii dosud požádalo o proplacení 385,5 miliard korun. To je skutečná výše vyčerpaných dotací a nepředstavuje tak ani polovinu potenciálu.

Našli jste v článku chybu?
  • 10. 2. 2014 22:28

    Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

    A co takhle z té bandy státních úředníků vyčlenit tým, který s tím projektem pomůže? Mám zkušenosti s projekty, které je mnohem složitější podat než pak vypracovat. Kdybych třeba přišel s nápadem a měl někoho, kdo třeba po posouzení kvality mého návrhu mi pak pomůže s tím projektem do té formy, aby to bylo uskutečnitelné hlavně tedy byrokraticky, pak myslím není problém. NO a pak samozřejmě korupce. Ono když si úředník řekne třeba 10% z ceny projektu, není o co stát. To je pak lepší nic nepodávat. Ono to není o stokorunách, ale o miliardách. A to už je pak velmi solidní bakšiš. Navíc je tu ještě ten problém se spoluúčastí. To taky není zadarmo. Já myslím, že už to lepší nebude.