Hlavní navigace

Češi nezvládají čerpat eurodotace, nikdo horší už není

Sdílet

David Sillmen 10. 2. 2014

Česká republika je v čerpání eurodotací nejslabším státem celé Evropské unie. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.V loňském roce se České republice nepodařilo dočerpat 10 miliard korun. V rámci celé Evropské unie přitom nebylo dočerpáno 16 miliard korun. Na Čechy tak spadá výrazně nadpoloviční část manka celé EU.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky navíc hrozí, že Česká republika v tomto roce nevyčerpá 24 miliard korun. Problémy mají opětovně resorty životního prostředí a školství. 

V dotačním období let 2007 až 2013 mohla Česká republika získat celkem 800 miliard korun. Čeští příjemci evropských fondů však k začátku ledna tohoto roku vykázali dotace ve výši pouhých 515 miliard korun. Dotace vyplácí Ministerstvo financí, které Evropskou unii dosud požádalo o proplacení 385,5 miliard korun. To je skutečná výše vyčerpaných dotací a nepředstavuje tak ani polovinu potenciálu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2014 22:28

    Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

    A co takhle z té bandy státních úředníků vyčlenit tým, který s tím projektem pomůže? Mám zkušenosti s projekty, které je mnohem složitější podat než pak vypracovat. Kdybych třeba přišel s nápadem a měl někoho, kdo třeba po posouzení kvality mého návrhu mi pak pomůže s tím projektem do té formy, aby to bylo uskutečnitelné hlavně tedy byrokraticky, pak myslím není problém. NO a pak samozřejmě korupce. Ono když si úředník řekne třeba 10% z ceny projektu, není o co stát. To je pak lepší nic nepodávat. Ono to není o stokorunách, ale o miliardách. A to už je pak velmi solidní bakšiš. Navíc je tu ještě ten problém se spoluúčastí. To taky není zadarmo. Já myslím, že už to lepší nebude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).