Hlavní navigace

Češi neví, jak správně vybrat půjčku

Sdílet

David Sillmen 17. 4. 2014

Jak zjistil telefonický průzkum společnosti STEM/MARK na reprezentativním vzorku 600 lidí, při výběru spotřebitelské půjčky se 70 % Čechů spokojí rovnou s první nabídkou a s dalšími ji už nesrovnává. Trocha času a vynaložené námahy se však lidem násobně vrátí. Například u půjčky ve výši 50 000 korun na 5 let je možné výběrem nejlevnější nabídky ušetřit i 20 000 korun, tedy téměř jeden průměrný měsíční plat.

Srovnávání půjček je však jen prvním krokem k úspoře. Důležité je také vědět, podle čeho půjčky správně srovnávat. Pouze nízký úrok nebo měsíční splátka ještě nemusí znamenat, že je půjčka výhodná. Zajímejte se hlavně o takzvanou sazbu RPSN, která zohledňuje i všechny případné poplatky. Nespoléhejte se ale na sazbu RPSN uvedenou v reklamě nebo na webu banky. Zajímejte se, jakou RPSN dostanete ve smlouvě.

Pokud chce mít klient jistotu, že se vyvaruje zbytečně drahých půjček, měl by si u alespoň dvou nebo tří bank zjistit, jakou bude mít ve smlouvě RPSN a kolik za půjčku celkově zaplatí. Tyto informace obsahuje takzvaný předsmluvní formulář, který je banka klientovi povinna nezávazně vystavit. Podle průzkumu ale o něj při žádosti o půjčku zatím žádá jen 9 procent Čechů, upozorňuje Robert Štefl, vedoucí produktového týmu ve společnosti Air Bank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).