Hlavní navigace

Češi nejčastěji spoří na běžném účtu, ukázal průzkum

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 2. 2019

Češi si nejvíce spoří na běžných účtech. Druhou nejčastější formou je penzijní spoření a na třetím místě se umístily klasické spořicí účty. Na těch šetří 42 procent dotazovaných v průzkumu ING Banky. Převážně jde o vysokoškolsky vzdělané lidí.

Téměř tři čtvrtiny Čechů mají své úspory uložené na běžných účtech. Zde se ale vložené peníze především kvůli růstu inflace v poslední době nezhodnocují. Přitom více než polovina dotázaných v průzkumu ING uvádí, že jsou se svou finanční rezervou nespokojeni. Respondenti tvrdí, že by letos rádi naspořili více než v minulém roce. Spoření se chystají navýšit hlavně mladí do 29 let. Otázkou je, kolik z nich předsevzetí dodrží, jelikož minulý rok vytrvalo pouze 17 procent účastníků průzkumu, říká šéf retailu ING Bank Radek Sedlář.

Obecně využívají různé způsoby spoření spíše lidé s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Téměř vůbec naopak nespoří lidé bez maturity. Čtyřem pětinám respondentů naopak nedělá problém ukládat peníze alespoň jednou měsíčně.

Téměř čtvrtina (23 %) lidí spoří 100 až 500 korun měsíčně, pětina lidí spoří 500 až 1000 korun a další téměř pětina (19 %) dotázaných mezi jedním až dvěma tisíci korunami. Více než 10 000 korun měsíčně si je schopno ukládat 2,5 procenta Čechů. 

Zpráva vychází ze studie, kterou pro ING Bank zpracovala výzkumná společnost Stemmark na reprezentativním vzorku pěti set obyvatel České republiky dle pohlaví, věku, vzdělání, regionu a velikosti místa bydliště. Termín sběru dat: 12. 12. – 16. 12. 2018.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).