Hlavní navigace

Češi marodí méně, počet prostonaných dnů klesl

Sdílet

Jiří Velinský 14. 10. 2008

Češi jsou méně nemocní, počet prostonaných dnů klesl meziročně o více než čtvrtinu. Zatímco v roce 2007 měli Češi v pololetí prostonáno přes 50 miliónů dnů, letos je to o osm milionů dnů méně, tedy 42 353 486 dnů.

Pokles počtu prostonaných dnů i případů nemocenských je trend, kterého jsme chtěli dosáhnout. Zvláště poklesly krátkodobé nemocenské, a to až o 45 procent. Změny ve vyplácení náhrad za nemoc se projevily, uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský a zároveň zdůraznil, že Česká republika se tímto poklesem dostala na evropský průměr. Tím, že se přestaly vyplácet nemocenské dávky v prvních třech dnech nemoci, jsme zamezili jejich účelovému zneužívání, řekl Sezemský. Podle něj ministerstvo pouze kopírovalo osvědčené trendy západoevropských zemí. U většiny z nich se několik prvních dnů nemoc neproplácí, platí se poplatky u lékařů a nemocenské dávky stoupají opravdu jen u těch, kteří je potřebují, tedy u dlouhodobě nemocných, vysvětlil Sezemský.

Mluvčí ministerstva reagoval na protesty odborů, že i nemocní lidé raději kvůli poplatkům a nevyplácení nemocenské k lékaři nejdou. Nyní jsme na průměru nemocenských většiny okolních států a v těchto státech lidé rozhodně nemají horší zdravotní stav, pokles nemocí vidím opravdu jen v omezení počtu zneužívání nemocenského systému, dodal Sezemský.

K 30. červnu bylo v České republice evidováno 1 077 142 ukončených případů pracovní neschopnosti. Za první pololetí roku 2008 se vyplatilo na nemocenských dávkách o dvě miliardy méně než za stejné období minulý rok.

Za loňský rok eviduje Česká správa sociálního zabezpečení 2 865 201 vydaných neschopenek a Češi prostonali 100 589 119 dnů, uvedla mluvčí úřadu Jana Buráňová.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).