Hlavní navigace

Češi bydlí raději ve vlastním než v nájmu, a to i za cenu menšího bytu

Sdílet

Zatímco obyvatelé na západ od českých hranic preferují nájemní bydlení, Češi naopak upřednostňují bydlení ve vlastních bytech a domech. Oproti zahraničním domácnostem však mají v průměru menší bydlení. Průměrná velikost bytu dosahuje v České republice 78 m2. Průměr Evropské unie je přitom 96 m2. Vyplynulo to z průzkum Českomoravské stavební spořitelny.

V nájmu bydlí podle statistik Eurostatu 21 % českých domácností. Průměrná hodnota v Evropské unii však činí 30 %. Největší podíl nájemního bydlení je v Rakousku či Německu, kde v nájmu bydlí téměř polovina obyvatel. Naopak nejméně bydlí v nájmu lidé na východ od českých hranic a nejmenší podíl nájemního bydlení je na Slovensku, v Litvě a Chorvatsku (10 %).

Češi rádi bydlí ve vlastním. Jejich byty jsou ale často menší než je standard v Evropě a obecně je český bytový fond velmi zastaralý. Lidé si to uvědomují a chtějí bydlet lépe. Zhruba polovina českých domácností chystá v nejbližších letech rekonstrukci svého bydlení, uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Rekonstrukci tak plánuje čím dál více domácností. Před dvěma lety plánovalo přestavbu domácnosti 35 % dotázaných. V roce 2017 je to už 50 % dotázaných.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 10. 2017 22:32

    Jakub (neregistrovaný) 82.209.8.---

    Je to velmi snadne pochopit,dokud se financne vyplati najem tak lide vezmou najem. V cesku se stale velmi vyplati koupit vlastni byt, proto to lide delaji. Az bude najem 10000 a 30 let hypoteka 20000, pak vyhraje najem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).