Hlavní navigace

Češi a dovolená: Spontánní nejsme, cestu plánujeme dlouho dopředu

Sdílet

Jiří Hovorka 3. 7. 2018

Když jde o dovolenou, Češi nejsou příliš spontánní. Zahraniční cestu obvykle plánují několik měsíců předem. Ukazují to výsledky průzkumu, který v květnu 2018 pro ČSOB a Poštovní spořitelnu realizovala agentura STEM/MARK.

U 73 % respondentů je to minimálně několik měsíců předem, úplnou výjimkou nejsou ani tací, kteří se na dovolenou chystají i déle než rok. Téměř 60 % lidí si také dopředu připravuje dovolenkový rozpočet a čtyři pětiny z nich v průběhu dovolené sleduje, kolik utratí. Pouhých 14 % respondentů ale dokáže svůj původně stanovený rozpočet dodržet.

I když Češi plánují dovolenou s dostatečným předstihem, nechává třetina z nich vyřízení cestovního pojištění na poslední chvíli. Polovina lidí (51 %) potom využije možnosti sjednat si ho online. Na cestovní pojištění k platební kartě v případě dovolené spoléhá 13 % respondentů.


Autor: ČSOB

Jak sjednáváme cestovní pojištění?

Za pozornost stojí také žebříček věcí, které si Češi zapomínají přibalit s sebou. Pokrývka hlavy, sluchátka, opalovací krém a hřeben. To jsou všechno věci, bez kterých se například u moře těžko obejdeme, ale obvykle je můžeme snadno pořídit v cíli cesty. Češi ale zapomínají i na důležitější cestovatelské potřeby, které jim mohou dovolenu výrazně zkomplikovat.

Tři ze sta Čechů se už ocitli v situaci, kdy zapomněli doma platební kartu. Při balení na dovolenou jsou nejvíce roztržití muži do 30 let. Oproti tomu ženy, zejména ty nad 60 let, se na cesty připravují velmi pečlivě, říká výkonná manažerka útvaru Řízení segmentu Poštovní spořitelna Jana Opršalová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).