Hlavní navigace

Ceny nerostou, inflace by letos neměla být problémem

Sdílet

Celková hladina spotřebitelských cen se v únoru oproti lednu nijak nezměnila, uvádí Český statistický úřad ve své zprávě. Inflace je tedy nulová. Proinflačně působil růst cen potravin a nealkoholických nápojů, rekreaci a kultuře, protiinflačně naopak pokles cen v dopravě, odívání a obuvi. Meziročně se růst spotřebitelských cen zpomalil na 0,6 %.

Příznivý inflační vývoj bude pokračovat i po zbytek roku. Inflace začne vlivem bazického efektu a mírně vyšší jádrové inflace růst k 2 % až závěrem roku, uvedl analytik Martin LobotkaČeské spořitelny.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 3. 2010 8:23

  : (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Asi v Praze. Tam já ale nežiji a tak jen vidím, jak si ze své průměrné mzdy mohu pořídit čím dál tím méně.
  Jestli soudruzi výzkumníci neudělali opět někde chybu, např. v desetinné čárce …
  Nesmíme zapomenout, že od inflace se odvíjí spousta dávek, příplatků atp. a tak aby je stát nemusel vyplácet, je jednoduché stanovit takovou míru inflace, aby nemuselo dojít k úpravě výše těchto dávek.

 • 10. 3. 2010 11:25

  ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 77.93.216.---

  Inflace se měří.

  Je to podobný proces, jako když měříte doma spotřebu el,energie, vody, tepla a podobně. Je to práce s čísli, bez politického podtextu. A věřím tomu, že to je změřený dobře, protože koneckonců se to dá nezávisle ověřit (a to už by určitě bylo na Nově ve TN hned po vraždě a roztomilých zvířátkách)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).