Spočítejte si...

Zavřít

Ceny bytů rostou rychleji než naše příjmy

Navzdory tomu, že úroky u hypotečních úvěrů stále klesají, se začíná zhoršovat dostupnost vlastního bydlení. To proto, že poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku a žene tak ceny nemovitostí vzhůru. Zatímco loni se hypotéky nabízely v průměru se sazbou 2,16 % a průměrná cena byla 2,02 mil. Kč, nyní se průměrná cena vyšplhala na 2,17 mil. Kč, a průměrná sazba je jen o necelé 3 desetiny procenta nižší. Splátky úvěru tedy rostou kvůli dražším nemovitostem i přes pokles sazeb a to odhadem průměrně o 500 Kč.

Průměrná nabídková cena bytů meziměsíčně vzrostla z 2,14 na 2,17 milionu Kč. Oproti loňskému roku jsou nyní ceny bytů o 144 tisíc korun výše. Největší meziroční cenový nárůst podle aktuálních dat vykazuje Liberecký a Středočeský kraj, Zlínský kraj a Vysočina, kde ceny vzrostly oproti stejnému období loňského roku o více než 20 %, informuje zpráva společnosti Golem Finance s tím, že na celorepublikové úrovni rostou ceny o 7 %. Nižším než průměrným tempem rostou jen ceny v Praze a Jihočeském a Plzeňském kraji.


Autor: Golem Finance

Nejhorší dostupnost bydlení je tradičně v Praze a Jihomoravském kraji, kde obyvatelé musí na pořízení průměrného bytu vynaložit skoro 11násobek (resp.7násobek) svých čistých ročních příjmů. U ostatních regionů se tento poměr pohybuje kolem 4 a 5násobku ročních čistých příjmů. Nejlepší dostupnost naopak vykazuje dlouhodobě Ústecký kraj, kde na pořízení průměrného bytu stačí necelé dva roční příjmy.

Finanční správa už zprovoznila aplikaci EET na Daňovém portálu UNIQA nabídne klientům s kapitálovým životkem jednorázovou půjčku