Hlavní navigace

Ceny bytů rostou rychleji než naše příjmy

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 10. 2016

Navzdory tomu, že úroky u hypotečních úvěrů stále klesají, se začíná zhoršovat dostupnost vlastního bydlení. To proto, že poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku a žene tak ceny nemovitostí vzhůru. Zatímco loni se hypotéky nabízely v průměru se sazbou 2,16 % a průměrná cena byla 2,02 mil. Kč, nyní se průměrná cena vyšplhala na 2,17 mil. Kč, a průměrná sazba je jen o necelé 3 desetiny procenta nižší. Splátky úvěru tedy rostou kvůli dražším nemovitostem i přes pokles sazeb a to odhadem průměrně o 500 Kč.

Průměrná nabídková cena bytů meziměsíčně vzrostla z 2,14 na 2,17 milionu Kč. Oproti loňskému roku jsou nyní ceny bytů o 144 tisíc korun výše. Největší meziroční cenový nárůst podle aktuálních dat vykazuje Liberecký a Středočeský kraj, Zlínský kraj a Vysočina, kde ceny vzrostly oproti stejnému období loňského roku o více než 20 %, informuje zpráva společnosti Golem Finance s tím, že na celorepublikové úrovni rostou ceny o 7 %. Nižším než průměrným tempem rostou jen ceny v Praze a Jihočeském a Plzeňském kraji.


Autor: Golem Finance

Nejhorší dostupnost bydlení je tradičně v Praze a Jihomoravském kraji, kde obyvatelé musí na pořízení průměrného bytu vynaložit skoro 11násobek (resp.7násobek) svých čistých ročních příjmů. U ostatních regionů se tento poměr pohybuje kolem 4 a 5násobku ročních čistých příjmů. Nejlepší dostupnost naopak vykazuje dlouhodobě Ústecký kraj, kde na pořízení průměrného bytu stačí necelé dva roční příjmy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).