Hlavní navigace

Centrální banka varuje: pozor na investice se společností XIXOIO

Sdílet

Gabriela Hájková 6. 12. 2021

Centrální banka upozornila na aktivity společnosti XIXOIO a.s., která nabízí  investování do virtuálních tokenů. Česká národní banka upozorňuje na prezentaci této společnosti vůči veřejnosti, která může vzbuzovat mylný dojem, že obchodní model společnosti XIXOIO a.s. a její podnikání byly Českou národní bankou schváleny, povoleny nebo alespoň zčásti regulovány, varuje centrální banka, která dané společnosti žádné povolení k podnikání na finančním trhu neudělila.

Pouze v minulosti zodpověděla několik specifických dotazů společnosti. Česká národní banka (ČNB) ale takto odpovídá na všechny dotazy, které splní podmínky tzv. kvalifikovaného dotazu. Vyjádření ČNB ke kvalifikovaným dotazům vychází z konkrétních okolností popsaných tazatelem. Tyto závěry nepředstavují žádnou formu povolení k činnosti. ČNB v této souvislosti uvádí, že činnost společnosti XIXOIO a.s. spočívající ve vydávání tokenů sama o sobě nepředstavuje činnost podléhající dohledu ČNB.

Na rizika spojená s investicí do tokenů a participace pak centrální banka podrobněji upozorňuje na svém webu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 12. 2021 18:41

  bez přezdívky

  Rádi bychom touto cestou připojili taktéž vyjádření pana Watzke, které je uveřejněno jakožto reakce na LinkedIn příspěvek na profilu ČNB.

  „Vážené dámy a pánové,
  s vyjádřením můžeme jen souhlasit. Podobně tak s vyjádřením Ministerstva financí, které varuje před nákupem Tokenu a coinu. Dovolím si připomenout, že jsme již v roce 2018 pořádali dvoudenní konferenci pro bankéře, firmy a investory ve Slovanském domě (https://www.bacca.io/konference/), na kterou jsme pozvali špičky z celého světa i z naší země. Cílem bylo upozornit na fatální stav a nepřipravenost naší země na přicházející trend související s kryptoaktivy. XIXOIO zde představilo řešení, kterým je regulace procesu, jejímž cílem je emise Tokenu vázaného k projektům firem tak, aby bylo dosaženo konsensu mezi českým pravém, demografickými zvyklostmi a technologií, protože zde zcela chybí regulatorní rámec, o který se firmy mohou opřít. Jedinou možností, jak to udělat správně a ve své zemi/ neschovávat se v jiných, je penetrovat ČNB tzv. Kvalifikovanými dotazy a na základě nich systém regulace vystavěný podle českého práva a platných zákonu, realizovat. XIXOIO na tento fatální stav upozorňuje řadu let. Na toto téma a jak to dělat správně jsem také napsal knihu a dal ji na trh ZDARMA: https://www.tokenizace.cz

  Dále jsme také uveřejnili článek, v němž reagujeme na vyjádření České národní banky a Ministerstva financí České republiky. https://www.xixoio.com/blog/reakce-na-prohlaseni-ceske-narodni-banky/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).