Hlavní navigace

Cena pohonných hmot v ČR spíše stagnuje. Může za to posílení koruny. Zlevnění letos nečekejme

Sdílet

Na konci roku 2017 se ceny pohonných hmot pohybovaly na přibližně stejné úrovni, jako na konci roku 2016. Je to však jen shoda náhod, protože u všech základních faktorů, které ceny u čerpacích stanic ovlivňují, se situace z roku na rok významně změnila, říká Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq Investment Management a.s.

Výrazně totiž vzrostla cena surové ropy, která je tradičně vyjadřována v amerických dolarech. Zatímco v listopadu 2017 stála severomořská ropa typu Brent okolo 45 dolarů, na konci roku 2017 vzrostla cena na 65 USD za barel. Příčinou je celosvětová konjunktura, která zvyšuje poptávku po ropě ve všech oblastech jejího využití. Relativně nové způsoby její těžby z břidlic a ropných písků však úspěšně brání jejímu dalšímu zdražení. I tak se jedná o více než 20% meziroční nárůst ceny základní suroviny pro výrobu pohonných hmot, dodává Lukáš Vácha.

Českým motoristům ale výrazně pomohlo posílení české koruny z 26 CZK/USD na 21 CZK/USD. Když se pak tyto dva faktory postaví proti sobě, vzájemně se vyruší a cena za pohonné hmoty zůstane přibližně stejná. Snížení ceny se ale v roce 2018 očekávat nedá.

V příštím roce nás ohledně cen pohonných hmot žádné velké drama nečeká, netěšme se však ani na zlevnění. Koruna by sice měla v dlouhodobém horizontu dále posilovat, cena ropy však pozvolna také, uzavírá Lukáš Vácha.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).