Hlavní navigace

ČBA: Ekonomika je v dobré kondici, příští rok by měla růst o 2,6 %

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 10. 2016

Česká ekonomika je v dobré kondici a za letošní rok by měla růst o 2,5 %. Bude ji ovlivňovat hlavně spotřeba domácností, nízká nezaměstnanost a slabá inflace. Vyplývá to z analýzy České bankovní asociace (ČBA).

Jak se očekávalo, po vyprchání mimořádného impulzu v podobě opožděného dočerpávání EU fondů česká ekonomika mírně zpomaluje. Údaje za první pololetí, kdy růst HDP dosáhl 2,8 % ale nasvědčují tomu, že zpomalení nebude příliš dramatické. Do české ekonomiky se zatím viditelně nepromítají žádná z existujících vnějších rizik, jako jsou obchodní války, brexit či propad poptávky po automobilech, uvedl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

V příštím roce ČBA očekává prakticky stejnou dynamiku ekonomického růstu, ale s určitou strukturální změnou na straně poptávky. Investice by neměly být už zatížené efektem mimořádně silné základny z roku 2015, a proti roku 2016 by se tak měly zvýšit skoro o 3 %.

S oživením investic přijde i zvýšení importu a pokles významu čistého vývozu jakožto zdroje růstu HDP, myslí si Michal Skořepa, analytik České spořitelny.

Jedním z hlavních makroekonomických témat příštího roku bude ukončení intervencí, způsob provedení, následná reakce koruny a poté i centrální banky. Domácnosti by si měly udržet podobnou dynamiku, jako letos. Při poklesu průměrné míry nezaměstnanosti na 5,2 % očekáváme zrychlení růstu mezd na 4,5 %. Do růstu mezd promluví kromě nově pozorovaného nedostatku pracovních sil i v segmentu nižších kvalifikací rovněž nová výše minimální mzdy. Prakticky jediným faktorem, který může tlačit na vzestup cen globálně obchodovatelného zboží, je zvýšení cen ropy, odhaduje v analýze ČBA, podle které bude příští rok největším pramenem nejistoty právě hra o korunu.

Nyní se ukončení kurzového závazku předpokládá ve druhé polovině roku 2017. Centrální bankéři ale budou rozhodovat o jeho ukončení v závislosti na řadě okolností, klíčovým faktorem bude zejména dosažení inflačního cíle. Svou roli může sehrát i vývoj cen ropy, jejíž zdražení je jednou z mála nadějí pro růst globální inflace. Listopadové jednání OPECu totiž může napovědět, jestli se na mírné a především trvalé zvýšení cen ropy lze spolehnout, uvedla Eva Zamrazilová, hlavní ekonom ČBA s tím, že na ukončení kurzového závazku bude mít vliv i další průběh kvantitativního uvolňování ECB.

Vývoj českého hospodářství ale podle Skořepy ovlivní například i volby ve Francii a v Německu, zahájení brexitu nebo reakce na případný neúspěch ústavního referenda v Itálii koncem letošního roku.

Ukazatel 2016 2017
Růst reálného HDP (%) 2,5 2,6
Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%) 5,4 5,2
Průměrná nominální mzda 4,2 4,5
Míra inflace: CPI (%) průměr 0,6 1,8
Vládní deficit/přebytek (% HDP) –0,1 –0,7
Vládní dluh (% HDP) 39,4 38,7
Růst spotřeby domácností (%) reálně 2,7 2,7
Růst vládní spotřeby (%) reálně 2,3 2,1
Růst investic (%) reálně –1,5 2,8
Růst reálného HDP v eurozóně (%) 1,5 1,3
Směnný kurz CZK/EUR: průměr 27,03 26,8
Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr 45 55
Základní sazba ČNB 2T REPO (%): průměr 0,05 0,05
Základní sazba ECB (%): průměr 0 0
3M-PRIBOR (%): průměr 0,29 0,31
Růst bankovních úvěrů klientských (%) 6,5 5,4
Růst bankovních úvěrů domácnostem (%) 7 5,7
Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 6 5,1
Růst bankovních vkladů klientských celkem (%) 6,7 4,4

Zdroj: ČBA

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).