Hlavní navigace

Budoucnost koalice vypadá nadějně, trhy se uklidnily

Gabriela Hájková

Trhy, které netrpělivě čekaly na výsledky voleb, mohou i nadále zůstat klidné. Zástupci stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné se dohodli na společné snaze o sestavení koaliční vlády. Koruna, která obvykle na politické dění příliš silně nereaguje ihned po volbách posílila. Nyní už trhy zprávy o volbách vstřebaly, proto dohoda o snaze sestavit koalici s kurzem příliš nehýbe. Koruna se dostala až k 25,8 Kč za euro, z domácích důvodů to ale není. Po opadnutí nervozity na trzích čekáme návrat pod 25,5 Kč za euro a směrem k úrovni 25 Kč za euro, nastínil Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

S příslibem budoucí koalice ale dohadování politiků zdaleka nekončí. Nejvíce nejasností vzniká mezi stranou Věci veřejné proti ODS a TOP 09. Dvě poslední jmenované strany odmítají zvýšení daní firem i fyzických osob, zatímco Věci veřejné chtějí zvýšit daň firem a nejbohatším fyzickým osobám. ODS a TOP 09 také odmítaní návrh, podle kterého by byl v rámci odhalování korupce zřízen provokatér, který by k ní lidi naváděl. 

Společnou podporu budou všechny tři strany vyjadřovat snižování schodku veřejných financí, snížení stavu státních zaměstnanců, zavedení školného, zavedení účelovosti při čerpání stavebního spoření, snížení podpor nezaměstnaným, kteří si nechtějí hledat práci a možnosti vyvádět určité procento ze státního důchodového systému do penzijních fondů.


Našli jste v článku chybu?