Hlavní navigace

Bankovní ani Nebankovní registr klientských informací nespolupracuje s Centrálním registrem dlužníků

Gabriela Hájková

Bankovní i Nebankovní registr klientských informací (BRKI a NRKI) nijak nespolupracuje s Centrálním registrem dlužníků (CERD), uvedli dnes ve společném prohlášení Zuzana Pečená ze společnosti Czech Banking Credit Bureau a Karel Kolář ze společnosti Leasing and Loan Credit Bureau. Upozornili tak na nepravdivé informace, že BRKI a NRKI jsou podsystémem Centrálního registru dlužníků a mezinárodního systému CERD a že pomocí tzv. Potvrzení o bezdlužnosti, které CERD na svých stránkách za poplatek nabízí, lze zjistit, zda je váš dluh evidován v registru.

" Jménem BRKI a jeho 20 současných členů a rovněž jménem NRKI a jeho 23 současných členů bychom rádi veřejnost upozornili, že ani Bankovní a Nebankovní úvěrový registr klientských informací, ani žádný z jejich členů, s CERD v oblasti výměny dat o svých klientech nespolupracuje a CERD proto nemá k žádným údajům o dlužnících těchto subjektů přístup. Vzhledem k tomu členské společnosti nepovažují Potvrzení o bezdlužnosti či jiné obdobné dokumenty, jejichž vystavení za úplatu CERD nabízí, za relevantní podklady pro svou činnost a při posuzování žádosti o finanční prostředky k nim nepřihlížejí," uvádí Pečená a Kolář v prohlášení.

O výpis z BRKI a NRKI je možné zažádat třemi způsoby:

  • Osobní návštěva klientského centra obou registrů na adrese Na Vítězné pláni 1719/4, Praha 4, kde je možné získat výpis buď za 100 korun s lhůtou vystavení do 30 dnů, nebo za 200 korun na počkání,
  • Poslat za sebe zplnomocněnou osobu,
  • Zažádat o výpis poštou, a to zasláním žádosti s notářsky či úředně ověřeným podpisem, kde jsou ceny za výpis stejné, ale k ceně výpisu je připočten poplatek za poštovní služby.

Výpis zatím nelze získat přes internet, důvodem je ochrana osobních údajů.

Našli jste v článku chybu?