Hlavní navigace

Bohatí platí nízké daně, voliči ČSSD a KSČM chtějí agresivní zdanění

Sdílet

Arsen Lazarevič 12. 12. 2014

Daně bohatých jsou údajně podle poloviny Čechů nízké. 62 % lidí je dokonce toho názoru, že by lidé s vyššími příjmy měli odvádět vyšší procentuální podíl, než ti, kteří mají nízké příjmy. Podle 27 % dotázaných by pro všechny měla platit stejná sazba a jen 3 % lidí uvedli, že by lidé s vyššími příjmy měli danit menší část než ti, kteří vydělávají více.

Daně lidí s vysokými příjmy považuje za vysoké 13 % občanů, 26 % za přiměřené. Není překvapivé, že zdanění vysokopříjmových osob považují za vysoké především voliči s vyšším příjmem, dobrou životní úrovni, vyšším vzděláním a voliči pravicových stran. Jako nízké je však hodnotí respondenti  s nižším příjmem nebo špatnou životní úrovní, starší lidé, středoškoláci bez maturity, dělníci a voliči ČSSD a KSČM. Voliči těchto dvou stran podporují agresivní zdanění bohatých.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 12. 2014 11:15

  Tom (neregistrovaný) 88.103.229.---

  Nejsem volič ČSSD ani KSČM. A nejsem nízkopříjmový ale středopříjmový zaměstnanec s příjmem od 30 do 100 tisíc měsíčně. Přesto si myslím, že zdanění vysokopříjmových skupin je nedostatečné. Odvádí kolem 15%, kdežto střední trída kolem 25%. Správné by byly pro vysokopříjmy 25% + velmi mírné procento solidarity. Řekněme 27% příjmu. Ale ne 15%, to je špatné a nespravedlivé.

 • 14. 12. 2014 23:06

  miki (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  A co je na tom nespravedlivého, že bohatý platí jen 15%? Vykašlete se na procenta a podívejte se na to v absolutních číslech. Těch jeho 15% je určitě více peněz, než Vašich 25%. Takže vyšší daně platí. A proč by měl platit ještě vyšší? Co za to od státu dostane? Taky jsem zaměstnanec a taky ve střední třídě, ale myslím si, že od určité hranice má smysl procento zdanění snižovat, protože jsou zastropované všechny dávky a služby, které ten člověk dostane nebo může čerpat od státu. Ať se jedná o nemocenskou, důchod, veřejné zdravotní pojištění atd. Platí více, ale víc nedostane. Dokonce i ten nadstandard mu v rámci rovnostářství zakazujeme. Takže co je spravedlivé pro Vás, to z jiného úhlu vypadá úplně jinak. Vy určitě dostanete důchod vyšší na procenta vůči svému příjmu než on. To je spravedlivé, když platil víc než Vy? Nízkopříjmoví daně ani neplatí, dokonce mají "bonusy" - to není daňová progrese a solidarita? Sádru ve špitále pak dostanou úplně stejnou, jako ten "boháč".

 • 13. 12. 2014 12:05

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  nebo-li dozvime se velke moudro, ze chudy clovek chce aby bohati byli vice zdaneni a byli zvyseny davky, bohaty clovek chce aby byl mene zdanen a byly zruseny nesmyslne davky, nemocny clovek chce aby ti zdravi vice platili zdravotni pojisteni aby ho mohli lecit, zdravy clovek chce odvadet co nejmene zdravotniho pojisteni atd atd atd. Hodnota clanku je nekde na urovni tvrzeni "Kdyz ma clovek hlad tak je zajimave, ze vyhledava jidlo, pokud ma zizen pak prekvapive takovy clovek spise sahne po sklenici vody nez po kusu veproveho" ... Dekujeme tedy panu "Jakoubkovi" za jiste velice hodnotny clanek, jenom mam pocit, ze ste se nam Jakoubku jeste nevyhranil

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).