Hlavní navigace

Bez vlastního spoření nezvládneme stáří

Sdílet

Arsen Lazarevič 1. 10. 2012

Podle výzkumu agentury Factum Research pro poradenskou společnost Broker Consulting se více než polovina respondentů domnívá, že bez vlastního spoření nelze zvládnout stáří: K medializaci tématu důchodu dochází už pěknou řádku let a s důchodovou reformou se počet zmínek v médiích ještě zvýšil. Média tím přispěla ke zvýšení finanční gramotnosti, což vyplývá u z toho, že lidé začínají spořit ve výrazně nižším věku, uvedl analytik Broker Consulting Jan Lener. Stát podle něj v tomto ohledu selhává a ve školství se finanční gramotnost teprve rodí.

Podle výzkumu hodlá 90 % lidí řešit své zajištění k důchodu. Třetina respondentů je toho názoru, že se jim podaří na důchod zajistit tak, aby na tom nebyli oproti současné situaci hůře. 38 % lidí přitom očekává zhoršení a 29 % naopak zlepšení.

Lidé se ale ve svých optimistických odhadech bohužel často mýlí. Když nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že si spoří jen několik stovek měsíčně, což jejich potřeby ve stáří nepokryje. Spoří, ale nevědí, kolik mají naspořit. Nastal výrazný rozpor mezi tím, co lidé chtějí dělat a tím, co opravdu dělají, dodal generální ředitel Broker Consulting Petr Hrubý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 10. 2012 12:38

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

    ze lidi se nechali ukecat presne na tech par set mesicne a znam spostu lidi, kteri si "spori" na duchod petikilo mesicne a maji pocit, ze se zajistuji ... Zkuste si nekdy spocitat kolik budete mit treba za 20-30 let kdyz budete sporit petisotvku ... a kdyz jeste zapoctete inflaci zjistite, ze tito lide jsou zbulikovani do fondu, aby z nich tekly poplatky. Ja sporim na duchod 5tis. mesicne a myslim, ze to je takova hranice od ktere to ma smysl ... pokud do te doby moje banka nezkrachuje coz je take pravdepodobne :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).