Hlavní navigace

Během příštího roku budou muset některé domácnosti vyměnit svůj kotel. Čím topit dál?

22. 12. 2021

Sdílet

Od září 2022 už nebude možné využívat kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Podle odhadů společnosti Enbra se v ČR problém týká až 300 tisíc kotlů. Výměna ale možná bude složitá. Vzhledem k situaci na trhu a problémům dodavatelů s různými komponenty je prakticky nemožné, aby se do 1. září 2022 stihlo vyměnit 300 tisíc kotlů na tuhá paliva. Cena železa kolísá a dodávky jsou nejisté. Při objednání kotle na tuhá paliva jsou čekací doby v řádech měsíců, upozornil Roman Švantner ze společnosti Enbra, který zároveň připomněl, že je na výměnu kotle možné čerpat kotlíkovou dotaci.

Rozhodování o tom, čím budou domácnosti po výměně kotle topit a připravovat teplou vodu, nyní bude náročné. Podle Švantera je nyní vzhledem k vývoji cen paliv a energií složité odhadnout, zda bude pro vytápění a přípravu teplé vody výhodnější např. kotel na plyn nebo jiný modernější kotel na tuhá paliva, což jsou dnes podle něj nejčastější volby právě v situaci, kdy domácnost k výměně kotle přistoupí.

Plynové kotle

Pořizovací cena plynového kotle se podle Švantery v průměru pohybuje okolo 55 tisíc a je na ni možné čerpat kotlíkové dotace. Řešení odvodu spalin a kondenzátu ale představuje náklady navíc. Kromě toho je někdy nutné vyřešit i přípojku plynu. V případě absence plynové přípojky je možné kotel jednoduše přestavět na LPG a provozovat jej s připojeným zásobníkem. Rentabilita takového řešení záleží zejména na možnostech a podmínkách místního poskytovatele LPG, uvedl Švanter s tím, že kromě nutnosti plynové přípojky je asi jediným mínusem otázka, jak se budou vyvíjet ceny plynu.

Plusem je, že provoz plynového kotle je bezobsluhový a je u něj nutné provádět pouze standardní prohlídky předepsané výrobcem.

Zplyňovací kotle na tuhá paliva

Průměrné náklady na pořízení zplyňovacího kotle na dřevo či uhlí se podle Švantery pohybují v podobné výši jako v případě kotlů plynových (i zde je možné využít kotlíkové dotace). Abyste ji však mohli uplatnit, musíte ke kotli pořídit také akumulační nádrže, což  řešení prodraží. Na druhou stranu systém zplyňovacího kotle s nimi funguje výrazně efektivněji. Výhodu lze zároveň spatřovat v cenách paliva, tím nejlevnějším na trhu je totiž stále dřevo, uvedl.

Zplyňovací kotel také vyžaduje jednou až dvakrát denně obsluhu. Dřevo navíc musí být dobře vysušeno, což znamená nároky na skladovací prostor i přípravu.

Automatické kotle na tuhá paliva

Nejvyšší počáteční investici představují obecně automatické kotle pro spalování pelet či uhlí. Pořizovací cena se pohybuje od 90 tisíc Kč výš. Na uhelné kotle zároveň nejsou poskytovány dotace. Hnědé uhlí je na druhou stranu relativně levné palivo, pelety se pak pohybují v opačném spektru, i když záleží kde a kdy je uživatel nakupuje. Pro provoz u tohoto řešení není bezpodmínečně nutná akumulační nádoba. Co naopak nutné je, je převložkování komína pro provoz s možností kondenzace, což znamená další investici navíc, vysvětlil Švantner, podle kterého je toto řešení automatické, ale kotel je nutné dvakrát až třikrát týdně čistit (v případě pelet není nutné tak časté čištění).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).