Hlavní navigace

Banky si zdanění solárních elektráren nenechají líbit. Česku hrozí arbitráže

Jiří Hovorka

Vláda v minulém týdnu oznámila, že na elektřinu vyrobenou pomocí fotovoltaických elektráren od příštího roku nejspíše uvalí srážkovou daň. Ta by pomocí novely zákona měla kompenzovat chystané zdražování elektřiny v příštím roce.

Opatření v podobě srážkové daně se ale nelíbí (pochopitelně) provozovatelům solárních elektráren. Zástupci České fotovoltaické průmyslové asociace dnes vydali tiskovou zprávu, ve které českou vládu před realizací tohoto opatření varují. Podle nich by se tak Česká republika stala nedůvěryhodnou zemí, která mění pravidla podnikání v „průběhu hry“, a které se tak investoři do budoucna budou vyhýbat.

Asociace, konkrétně její prezident František Smolka, také varuje před úpřípadnými arbitrážemi. Zejména banky si takové jednání vlády nenechají líbit. Své úvěry se budou snažit bránit soudně za každou cenu. Už jsme obdrželi celou řadu takových reakcí.

Pravdou ale zůstává, že srážková daň, pokud bude odstupňována pro jednotlivé majitele solárních elektráren podle doby, ve které byly fotovoltaiky realizovány, má své opodstatnění. Původní zákonem plánovaná 15letá návratnost se totiž až o polovinu zkrátila a z fotovoltaických elektráren se stal, s podporou státu (který zavčas nereagoval), jistý a velmi výnosný podnik, na což má doplatit koncový spotřebitel.Našli jste v článku chybu?