Hlavní navigace

Banky budou muset otevřít svá API. Může za to nová směrnice

Sdílet

Veronika Doskočilová

Nová bankovní regulace, direktiva Evropské komise, který se týká bankovních plateb (PSD2) začne platit 1. ledna 2018. Banky a vývojáři tedy mají čas, aby se na změnu připravili. A tak konají.

Změna nastane především v tom, že banky budou muset otevřít API svého internetového bankovnictví. API (Application Programming Interface) je označení pro rozhraní, které se využívá k programování aplikací. Jedná se o sbírku procedur, protokolů nebo knihovny, které programátor využívá. Informoval o tom server Lupa.cz

Některé banky se na změnu připravují rychleji, a tak už jsou schopni tyto informace zpřístupnit prakticky nyní. Bavíme se teď s Českou spořitelnou, která nám už teď může poskytnout přístupové API. Zároveň s ní rozjíždíme první zjednodušenou verzi finančních rad v aplikaci. Čím více se bude PSD II blížit, tím více se budeme bavit i s dalšími bankami, říká Jakub Sechter, šéf služby Spendee.

Mění se ale i přístup k ochraně osobních údajů. Vy jako spotřebitel budete moci při on-line platebním styku bez platební karty udělit souhlas poskytovateli služeb, například bance, s tím, aby použila vaše osobní údaje. Poskytovatel, který získá souhlas spotřebitele, pak bude moci k účtu spotřebitele přistupovat jeho jménem. Banka v takovém případě nebude mít na výběr, zda informace o účtech klienta poskytne, či nikoliv, naopak k tomu bude povinna přímo ze zákona, dodává Tereza Jandáčková z advokátní kanceláře Novalia.

Jak se bankovního trhu dotkne zavedená regulace si můžete přečíst v článku Fintech revoluce pokračuje. Ve jménu PSD2 budou muset banky otevřít svá API na serveru Lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).