Hlavní navigace

Bankrotů by mělo být letos méně než loni

Sdílet

Ivana Ševčíková 29. 10. 2007

Podle odhadů úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob, které prezentovala na tiskové konferenci, klesne letos v České republice počet bankrotů na 1 250 případů. Přitom loni jich bylo 1 278. Pokles je způsobený hlavně pokračujícím přílivem zahraničního kapitálu a trvalých investic do země. Na letošní úrovni by měl počet krachujících společností zůstat i v roce následujícím.

Na problémy v dodavatelsko-odběratelských vztazích se u nás specializují pojišťovny, které mají řešení v podobě pojištění pohledávek insolvence a platební nevůle. Generální ředitel pojišťovny Euler Hermes Čescob upřesnil, že k situaci ve vyspělé Evropě máme stále daleko: „V Evropě je běžně pojištěno 15 – 20 % všech pohledávek, u nás je to hluboko pod 10 %“, uvedl přítomným novinářům Július Kudla.

Největší rizika insolvence přitom na podnikatele a firmy číhají v oblasti maloobchodu a obchodování s ocelí. Mezi klienty úvěrových pojišťoven patří i faktoringové společnosti, které takto pohledávku svých klientů pojistí, ovšem sjednáním pojištění přímo u pojišťovny lze ušetřit náklady za prostředníka. Pro kvalitní a bezpečné ocenění rizika je rovněž důležitá velikost databáze podniků, se kterou specializovaná pojišťovna pracuje. „V naší databázi je přes 400 000 firem“, dodal Július Kudla.

Mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová potvrdila, že vzhledem k nové legislativě bude bankrotujících společností v následujících letech stále ubývat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).