Hlavní navigace

Český bankovní sektor se nemusí bát černých scénářů

16. 6. 2009

Sdílet

Česká národní banka dnes zveřejnila výsledky zátěžových testů tuzemských bank. Ve Zprávě o finanční stabilitě, která analyzuje rizika pro finanční stabilitu České republiky pro nejbližší období, se uvádí, že „český finanční systém patřil v dosavadním průběhu krize mezi nejstabilnější v EU a vstupuje do recese s poměrně silnou pozicí. Jeho bilance nejsou zatíženy toxickými aktivy a netrpí nedostatkem bilanční likvidity.“

Odolnost domácího finančního systému byla hodnocena pomocí zátěžových testů bank, pojišťoven a penzijních fondů za použití tří alternativních scénářů nepříznivého vývoje s názvy „Evropa v recesi“, „nervozita trhů“ a „ekonomická deprese“. Zátěžovému testu byla rovněž podrobena bilanční likvidita bank. První scénář reprezentuje vývoj, který považuje ČNB za nejpravděpodob­nější. V dalších dvou scénářích je stupňována intenzita propadu ekonomické aktivity.

„Bankovní sektor jako celek by ustál šoky ve všech třech alternativních scénářích, i když v rámci jednotlivých scénářů se vyskytují banky, které by po testu nedosáhly regulatorního minima kapitálové přiměřenosti,“ uvádí zpráva. Které banky by to byly, však není ve zprávě uvedeno. Největší zátěží pro český finanční systém byl scénář „nervozita trhů“, který by vyžadoval kapitálové injekce do finančního systému ve výši zhruba 23 mld. Kč (0,6 % HDP). Zbývající scénáře mají dopady nižší – scénář „Evropa v recesi“ by vyžadoval nový kapitál ve výši 14 mld. Kč a scénář „ekonomická deprese“ 22 mld. Kč.

Ze zprávy je zřejmé, že banky jsou kapitálem vybaveny velmi dobře a sektor jako celek je tedy připraven čelit bez zásadních potíží ekonomické krizi. „Banky mohou utrpět v důsledku recese velké ztráty, ale jsou schopné je pokrýt z vlastního kapitálu a stát by tedy neměl pomáhat z peněz daňových poplatníků,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Robert Holman.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 6. 2009 14:34

    Q (neregistrovaný)
    Je vcelku pochopitelné, že nikdo nezveřejní zprávu typu "u těchto bank si dejte bacha, jsou (nebo jejich zahraniční vlastníci) před krachem".
    Ostatně, když si naše banky mohou ze zisku od našich občanů a firem dovolit tahat z bryndy své vlastníky (např. ČS), nebudou na tom zle. Ale jak si vzpomínám na krachy bank v minulosti, taky se o žádné předem nezvěřejňovalo, že je ve srabu. Vědělo o tom jen pár vyvolených, aby situace mohli využít náležitě ku prospěchu svému.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).