Hlavní navigace

Bankovní radu ČNB doplní s Michlem ještě šéf měnové sekce Holub

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 10. 2018

Druhým novým členem bankovní rady České národní banky bude od konce listopadu ekonom Tomáš Holub, který v centrální bance vede od roku 2004 měnovou sekci. Informaci Lidových novin, potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Už ve čtvrtek prezident oznámil, že na jedno ze dvou uvolněných míst v bankovní radě jmenuje ekonoma Aleše Michla, který je poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO). Jako termín jmenování Zeman uvedl 21. listopad.

Z rady odejdou koncem listopadu viceguvernéři centrální banky Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, kterým vyprší druhé funkční období.

Tomáš Holub je zkušeným matadorem domácí měnové politiky. Domníváme se, že nezůstane věrný svému jménu a neposílí holubičí křídlo v ČNB. Nejedná se ale ani o čistého jestřába. Holub bude prosazovat aktivní používání měnové politiky. V současné situace to znamená spíše rychlejší zvyšování sazeb, pokud však dojde k ekonomickému útlumu, bude jako jeden z prvních prosazovat snižování úrokových sazeb, představují Holuba analytici Komerční banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).