Hlavní navigace

Bankéři varují vládu před retroaktivními opatřeními a odmítají přísnější regulaci

Jiří Hovorka

České banky podporují aktivity vlády směřující ke konsolidaci veřejných rozpočtů, avšak jsou velmi znepokojeny snahami o řešení některých problémů rozpočtu retroaktivním způsobem, uvádí tisková zpráva České bankovní asociace vydaná u příležitosti Shromáždění jejích členů.

Četbou mezi řádky zjistíme, že jde o reakci na záměry vlády zdanit státní příspěvek stavebního spoření v příštím roce, zástupci bank se ale takto nepřímo vyjádřili také proti srážkové dani, kterou vláda chystá uvalit na výrobce solární energie. Právě i jejich úvěry totiž stojí za rozmachem fotovoltaiky a banky se obávají případného zhoršení finanční situace dlužníků.

Zároveň se bankéři vyjádřili proti evropským plánům na výraznější regulaci finančního sektoru. Snaha evropských a světových politiků zabránit opakování let 2007 a 2008 je pochopitelná. Nadměrná regulace však míří mimo příčiny krize a může vést k omezení úvěrové aktivity bank. Kromě toho postihuje i regiony, kde se bankéři drželi zásad obezřetného podnikání a kde dohled nijak neselhal. Pokud se všechny návrhy dostanou do praxe, může dojít k omezení ekonomického růstu i o několik procentních bodů ročně, zdůraznil prezident ČBA Jiří Kunert.

Našli jste v článku chybu?