Hlavní navigace

Alimenty nejčastěji dluží v Ústeckém kraji, nejméně v Praze

Sdílet

V roce 2015 evidovala Policie ČR 12 089 trestných činů zanedbání povinné výživy. Statisticky se jedná o 21,5 dlužníků na 1000 neúplných domácností, což je nejvíce za poslední roky. Největší množství – 32 dlužníků na 1000 neúplných domácností – bylo v Ústeckém kraji, naopak nejlépe obstála Praha se 13 dlužníky na 1000 neúplných domácností. Skutečný počet neplatičů je však podle Asociace neúplných rodin výrazně vyšší než uvádí policejní statistiky – v některých krajích až dvojnásobně. 

Zastoupení dlužníků v jednotlivých krajích ČR.
Autor: Asociace neúplných rodin

Zastoupení dlužníků v jednotlivých krajích ČR.

Vliv na počet neplatičů má počet sociálně vyloučených lokalit v kraji. Ty, které se potýkají s jejich s vysokým nárůstem, vykazují také větší počet dlužníků. Počet sociálně vyloučených lokalit v ČR za přitom za poslední desetiletí zdvojnásobil.

Kraje a placení výživného
Autor: Asociace neúplných rodin

Kraje a placení výživného.

Domoci se výživného přitom nemusí být jednoduché. Pro celou řadu matek je vymáhání dlužného výživného dlouho neřešeným problémem, a to z celé řady důvodů, uvádí Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin . Ty sociálně slabé nemají finance na vstupní náklady, bojí se také složitosti celého procesu. Obrovskou bariérou je také nízká informovanost, mýty a polopravdy, které se mezi matkami šíří – a to nejen v problematických lokalitách.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).