Hlavní navigace

Víte jak zvládnout nástup dítěte do školy, když druhý partner neplatí alimenty?

Sdílet

Nástup dítěte do školy je vždy spojen s jednorázovými výdaji, které nezřídka bývají vysoké. Pokud navíc druhý rodič na dítě neplatí výživné, může být situace o to těžší. Asociace neúplných rodin přinesla několik tipů, jak náročnou situace zvládnout.

Neplatí rodič jen přes léto? Řešte to hned

Pokud druhý rodič na dítě standardně výživné platí, ale pouze přes léto přestal, nenechte situaci být. Naopak ji řešte co nejdříve. Statisticky se totiž počet neplatičů výživného zvyšuje během letních prázdnin až trojnásobně.

Jestliže dojde na vymáhání dluhu, počítejte s tím, že peníze uvidíte nejdříve po 3 měsících. Rychleji to bohužel že zákona nejde. Pokud tedy začnete s vymáháním nyní, přijdou první peníze až v období Vánoc. Existuje však šance, že se rodič zalekne zmíněného vymáhání a z vlastní vůle dluh uhradí ihned.

Na kroužky přispěje Úřad práce

Kroužky a mimoškolní aktivity je už několik let možné hradit z dávek okamžité pomoci. O tu zažádáte na Úřadu práce, pod který spadáte. Nejedná se však o dávku nárokovou, a tak záleží jen na úřednících a konkrétní situaci. Úředník se může rozhodnout, že vám dávku přidělí, ale i že ji nepřidělí. Úřad každou situaci vyhodnotí individuálně a bude přihlížet k vašim majetkovým a příjmovým poměrům. Dávka je totiž určena skutečně jen těm nejpotřebnějším. Na druhou stranu, pokud s žádostí uspějete, máte šanci získat až 34 100 Kč na vzdělávání a mimoškolní aktivity svých dětí, říká Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin.

Oběd ve škole bezplatně?

V současné době probíhá na některých školách iniciativa „Obědy pro děti“, v rámci které je možné využít pomoc s úhradou stravného ve školní jídelně. Na tyto obědy se skládají firmy i dobrovolníci z celé republiky.

Můžete se tedy zeptat i ve škole, kam nastupuje vaše dítě, jestli tuto možnost nabízí. Bezplatné obědy jsou určeny pro děti, které se dlouhodobě nachází ve špatné sociální situaci. O čerpání příspěvku pak rozhoduje ředitel školy, který na základě vaší žádosti může zajistit úhradu obědů formou darovací smlouvy.

Učebnice bezplatně na Facebooku

Pokud si vlivem vaší finanční situace nemůžete dovolit zajistit učebnice do školy pro děti, můžete využít online bazarů nebo skupin na Facebooku, kde lidé nabízejí učebnice často i pod cenou.

V některých případech jsou učebnice nabízeny i „za odvoz“.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 9. 2017 9:07

  Milada (neregistrovaný) 195.88.208.---

  Lži o výživném, které šíří Petr Sýkora a projekt VašeVýživné.cz:
  1. VYMÁHÁNÍ VÝŽIVNÉHO JE SLOŽITÉ A DRAHÉ.
  Rozhodnutí soudu o výživném je samo exekučním titulem. Obrátíte-li se na kteréhokoli exekutora, vymáhání do týdne začne. Exekutor při vymáhání výživného pro nezletilého nesmí požadovat žádné zálohy. Nejméně každý druhý advokát Vás rád zastoupí, aniž byste předem něco platili. Advokáta ale při exekučním řízení na nic nepotřebujete. Přesto Vám ho soud nebo Česká advokátní komora zdarma ustanoví, pokud jste nemajetní. Místo advokáta může dítě při exekuci zastupovat orgán sociálně právní ochrany dětí, také vždy zdarma. Obrátit se můžete přímo na soud, který je povinen přimout Váš ústní návrh a exekuční řízení hned zahájit, opět je to odborná pomoc, hned a zdarma.
  2. VYMÁHÁNÍ PŘES VašeVýživné.cz JE BEZ RIZIKA A ZDARMA.
  Ve smlouvě, kterou VV nabízí, se musíte zavázat uhradit smluvní pokutu 5000 Kč, když si vymáhání rozmyslíte.
  (Článek 4.3. smlouvy: http://docplayer.cz/30284382-Smlouva-o-poskytovani-pravnich-sluzeb.html )
  Náklady advokát a exekutor vymáhají na povinném. O to méně povinný může dětem dát, o to méně děti po povinném zdědí. Soud může určit povinnost uhradit náklady účastníkovi, který je zavinil - spolek VašeVýživné.cz to nijak ovlivnit nemůže.
  3. PROJEKT VašeVýživné.cz ZAJISTIL U EXEKUTORŮ TAKOVÉ PODMÍNKY, ŽE RODIČ DOSTANE PLNOU ČÁSTKU
  Žádný exekutor si z vymoženého výživného nesmí nic „strhnout,“ tak je tomu ze zákona.
  VašeVýživné.cz NEPOSKYTUJE ODBORNOU POMOC, nejsou tu žádní právníci, zabývá se jen ZPROSTŘEDKOVÁNÍM Vašeho požadavku.
  Nabídne Vám smlouvu s advokátní kanceláří Legalcom Pavla Staňka (ODS), tedy s velmi drahými advokáty, které k ničemu nepotřebujete. Než Sýkorovi něco podepíšete, přečtěte si trestní oznámení na něj zde: http://milleniumprague.cz/upload/navrh/4_oznameni-spolecnosti-millenium-prague.pdf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).