Hlavní navigace

Články související se subjektem Ministerstvo financí ČR

Koupit Dluhopis Republiky? Vyrovná nejlepší termínované vklady, ale nestačí na inflaci

Ministerstvo financí se vrací k prodeji dluhopisů pro občany. Vyplatí se být jako nadnárodní banka a koupit si ho? Analytici jsou skeptičtí. Srovnání ale ukazuje, že výnos by patřil u termínovaných vkladů k nejvyšším.

Doba čtení: 8 minut

Produktové novinky v srpnu: zvýšení úrokových sazeb, státní hypotéka a problémy s aplikací Saifu

Co nového se ve světě bankovnictví a pojištění událo v srpnu? Úrokové sazby hypoték stoupají, banky digitalizují a inovují své služby. Vybírat například nově můžete i z auta přetvořeného na bankomat.

3. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 21 minut

Finančně gramotnou generaci si musíme teprve vychovat

Za pět let se úroveň finanční gramotnosti Čechů téměř nezměnila. Budeme si muset počkat na generaci dnešních žáků ze „základky“?

Doba čtení: 6 minut

Úvěry 2016: 12 změn, které zlepší postavení dlužníků

Vláda schválila novou právní úpravu, která bude regulovat poskytování a zprostředkování úvěrů. Návrh vytáhne trn z paty nejednomu spotřebiteli v nesnázích.

3. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Daň ze životního stylu pod lupou

Pokud si žijete nad poměry, možná si na vaše příjmy posvítí stát. Zatím není jasné, zda hrozí zdanění příjmů nebo konfiskace majetku.

Doba čtení: 4 minuty

Stát přijde o miliardy: střadatelům na dluhopisech totiž připlatí

Do konce května je možno objednávat z jarní tranše spořicích dluhopisů. Ale pozor, nedoporučuje se nechávat objednávku na poslední chvíli.

Doba čtení: 4 minuty

Analýza: Jak se projeví zvýšení daní?

Stálé zvyšování daní se postupně může dostat do stavu, kdy do státní pokladny přiteče výrazně méně peněz. Lidé budou šetřit a budou více otevřeni podvodům.

Doba čtení: 5 minut

Daň z převodu nemovitostí: Konec podvodům?

Už žádné podvody s fiktivními odhadními či prodejními cenami nemovitostí nebo převáděním nemovitostí do firem. Nový zákon, týkající se daně z převodu nemovitostí, je nekompromisní.

Doba čtení: 5 minut

Podvodníci našli způsob, jak si na vás založit účet

Češi jsou vynalézaví a o podvodnících to platí dvojnásob. Bylo asi jen otázkou času, kdy přijdou na způsob, jak si na vaše jméno zřídit účet online.

Doba čtení: 6 minut

Máte zmatek v reformách? Podívejte se, co už platí a co teprve platit bude

Jaké změny přinesla malá důchodová reforma a jaké teprve přinese ta velká? Zajímavé bude také sledovat, zda se vůbec někdy dočkáme daňové reformy ministra Kalouska.

Doba čtení: 4 minuty

Změny v roce 2012 v kostce

Bude dráž, na druhé straně ale budeme platit nižší daň z příjmů. Přehled změn, které se dotknou vaší peněženky

Doba čtení: 15 minut

Dluhopisy pro občany? Kampaň za peníze daňových poplatníků

Dluhopisů pro občany se prodalo na 20 miliard a připravuje se další emise. V zájmu občanů ale nejsou. Státní kasa přichází v čase všeobecného šetření o stamiliony.

Doba čtení: 4 minuty

Přísnější zdanění výnosů z prodeje cenných papírů prospěje bankám. Proč?

Současná daňová legislativa osvobozuje od daně výnosy z fondů peněžního trhu, její zpřísnění však platnost tohoto prodejního argumentu ukončí. To může pomoci bankám.

Doba čtení: 5 minut

Chyba v daňové reformě: na zdravotním pojištění může stát přijít o miliardy

Daňová reforma prošla vládou i s chybou. Ministerstvo zdravotnictví zapomnělo upravit definici minimálního vyměřovacího základu. VZP vypočítala ztrátu na 4,4 miliardy za rok.

Doba čtení: 4 minuty

Daňová reforma v kostce

Návrh ministra financí chce zjednodušit celý systém. Změn je ale hodně, abyste se v nich vyznali, přinášíme jejich přehled a vysvětlení.

Doba čtení: 6 minut

Zaměstnavatel neplatí? Jste bez odstupného, po novele budete aspoň s podporou

Přísné podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti se od příštího roku ještě zpřísní, ale ten, kdo uteče od insolventního zaměstnavatele, to naopak bude mít trošku snazší.

Doba čtení: 4 minuty

Změní-li se výdajové paušály podle Kalouska, připlatí si živnostníci desetitisíce

Návrh ministra financí počítá s poklesem výdajových paušálů. Vypočítali jsme, že pokud návrh projde, zaplatí živnostníci na dani a povinném pojištění podstatně více.

Doba čtení: 5 minut

Pět dobrých konkrétních záměrů důchodové reformy

Budeme-li muset na penzijní připojištění ukládat více peněz, abychom získali státní příspěvek, je to dobře. Stejně tak je smysluplné, že fondy již nebudou garantovat návratnost.

Doba čtení: 6 minut

Penzijní fondy by konečně měly připisovat výnos znatelně nad inflací

Vzhledem k tomu, jak ministerstvo financí navrhuje novou výši poplatků penzijních fondů, je reálné, aby se čistý výnos pohyboval v řádech procent a ne desetin (jako doposud).

Doba čtení: 5 minut

Reformy přežije jen finančně gramotný občan

Na konci minulého týdne jsme uspořádali konferenci, jejímž tématem byla finanční gramotnost. Skončila nevyřčeným závěrem, že jdeme po dobré cestě.

Doba čtení: 5 minut

Reforma daní: co by udělala vyšší sazba s úrokovými výnosy

Zkusme zaspekulovat, co by udělala srážková daň, která by se zvýšila z 15 na 19 procent. U termínovaných vkladů bychom přišli o procento z výnosu.

Doba čtení: 5 minut

Ušetřené miliardy na stavebním spoření vláda draze zaplatí

I přes nedávné rozhodnutí Ústavního soudu dokázal ministr financí ušetřit eráru miliardy. Ztratil tím ale důvěru lidí, což se vládě může vrátit neúspěchem klíčových reforem.

Doba čtení: 4 minuty

Pět reformních otazníků, které zajímají vaši peněženku

Ve víru posledních politických událostí se do pozadí dostaly některé reformní detaily. Připomeneme vám je.

Doba čtení: 7 minut

Nové penzijní fondy nebudou garantovat návratnost

Fondům nebude po reformě garanci nařizovat zákon. Riziko však budete moci podle ministerstva financí eliminovat výběrem konzervativní investiční strategie.

Doba čtení: 6 minut

Platíte hypotéku? Po reformě ušetříte na daních

Kdo již platí úvěr na bydlení a nemá ho extrémně vysoký, ten na daňové reformě vydělá. Nově totiž odečte 19 % ze zaplacených úroků na místo nynějších 15 %.

Doba čtení: 5 minut

Daňová reforma: za dary a dědictví zaplatíte víc

Od roku 2013 se sjednotí sazba a zvýší limit pro osvobození od daně. Pomůže vám to, pokud daníte maximálně 50 tisíc korun, jinak si připlatíte takřka dvojnásobek.

Doba čtení: 5 minut

Daňová reforma v roce 2012: zdražení i úspory pro běžné lidi (výpočty)

Přestože dojde ke zvýšení daní, lidé s běžnými příjmy si polepší. Dopady však pocítí OSVČ, kterým stát dá jen to, co mu samy odvedou. Nepříjemný bude konec možnosti odpočtů hypotéky od daně.

Doba čtení: 9 minut

Daňové přiznání za rok 2010. Návod, jak na ně

Na praktickém příkladu, řádek po řádku, vám ukážeme, jak vyplnit daňové přiznání. Dozvíte se, jak si odečíst z daně hypotéku nebo životní pojištění a jak uplatnit slevu na děti.

Doba čtení: 7 minut

Spořicí státní dluhopisy pro občany. Vánoční dárek, nebo chyták?

Volné peníze budete moci nově ukládat do spořících státních dluhopisů. Stát tak najde nový zdroj peněz, aby financoval další dluhy ze státních výdajů. Nic víc.

Doba čtení: 5 minut

Legislativní nouze provětrá vaši peněženku. Podívejte se, co se příští rok změní

Poslaneckou sněmovnou prošly v dusné atmosféře zásadní změny, které příští rok zasáhnou peněženku každého z nás. Více zaplatíme na dani z příjmu, nižší bude naopak kdeco.

Doba čtení: 6 minut