Hlavní navigace

Články související se subjektem Česká bankovní asociace

Češi se zadlužování nebojí. Podle ČBA k tomu ani nemají důvod

Většina Čechů má s půjčkami zkušenost. Index rizikového zadlužování se sice oproti loňskému roku mírně zhoršil, ale i tak se podle České bankovní asociace nemusejí Češi zadlužení bát. Neplatí to však o všech.

Doba čtení: 6 minut

PSD2 mělo pomoci fintech společnostem, ale 8 měsíců od spuštění nemá licenci ani jedna

Na začátku je dobrá myšlenka. Nekvalitním zpracováním ale může vzniknout i paskvil. PSD2 má sloužit na ochranu spotřebitele a nastavit rovné podmínky pro poskytovatele platebních služeb. Místo toho nikdo pořádně neví, co musí a co ne.

Doba čtení: 11 minut

Bohatneme rychleji, než si půjčujeme. Nevydrží nám to ale věčně

Domácnosti si půjčují, země se zadlužuje. Začínáme se ale dostávat k hranici, po jejímž překročení by nám mohlo hrozit to, co například Řecku. I proto ČNB zavedla některá opatření.

Doba čtení: 5 minut

Produktové novinky v srpnu: zvýšení úrokových sazeb, státní hypotéka a problémy s aplikací Saifu

Co nového se ve světě bankovnictví a pojištění událo v srpnu? Úrokové sazby hypoték stoupají, banky digitalizují a inovují své služby. Vybírat například nově můžete i z auta přetvořeného na bankomat.

3. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 21 minut

Tomáš Hládek, ČBA: Na internetu se musíme chránit. Po ulici také nechodíme s otevřenou peněženkou

Jak si vytvořit silné heslo? Možná vás překvapíme. Mnoho Čechů se totiž na internetu dostatečně nechrání. Jejich chování pak připomíná procházku s otevřenou a nataženou peněženkou, kdy každému ukazují, jak na tom jsou.

Doba čtení: 12 minut

Hypotéky už nebudou „pro každého“. Přitvrdí bonita a kontrola vašich závazků

Nově budete muset při žádosti o hypotéku splňovat i dvě další kriteria. Česká národní banka tím preventivně reaguje na potenciální hrozby. Jak se ale v praxi tato omezení projeví?

Doba čtení: 11 minut

Banky z pohledu klienta: zrušte poplatky a zvyšte úroky na spořicích účtech

Bankám důvěřujeme více než doktorovi nebo letecké společnosti. Při nespokojenosti ale změní banku málokdo. Co by si Češi naopak přáli, je to, aby se změnila banka samotná. Zlevnila jim služby a přidala úroky na spořicích účtech.

Doba čtení: 4 minuty

Finanční gramotnost je mladým cizí. Vybrat ze dvou úvěrů ten lepší nezvládnou

Většina mladých lidí by výpadek příjmu ustála alespoň po dobu 6 měsíců. Někteří však ani neví, jaké mají rezervy. Jak se změnila úroveň finanční gramotnosti v České republice?

Doba čtení: 4 minuty

Novinky v prosinci: zvyšování úrokových sazeb, přihlášení obličejem, Uber musí mít licenci

Banky přikročily ke zvýšení úrokových sazeb. Někde už se do mobilní banky přihlásíte i obličejem. Pojišťovna České spořitelny odchází z trhu. Uber musí žádat o licenci, rozhodl Soudní dvůr EU.

5. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 13 minut

Při bankování si na počítač dáváme pozor, ale na mobil ne. Tím je pak nebezpečný

Zabezpečování stolních počítačů bereme vážně. U mobilních telefonů jsme ale velmi neopatrní. I přes fakt, že se skrze mobilní telefony přihlašujeme do internetového bankovnictví. Šikovní podvodníci cílí na každé slabé místo a nezabezpečený telefon je pro ně jako pozvánka.

Doba čtení: 6 minut

Češi bohatnou. Domácnosti mají více peněz, ale i úvěrů

Možná se to některým nezdá, ale máme se dobře, jako nikdy v předchozích letech. Přestože naše politická reprezentace stojí za starou bačkoru, kvalita života se razantně zvýšila. Prozatím.

Doba čtení: 3 minuty

Filip Hanzlík je novým náměstkem výkonného ředitele České bankovní asociace

Česká bankovní asociace má od 1. října 2015 nového náměstka výkonného ředitele.

9. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Úvěry s rozhodčí doložkou nebo s řešením u soudu? Lidé tápou

Lidé často nevědí, co je rozhodčí doložka, někteří se také zadlužují na zbytné menší položky. To a mnohem více zjistil průzkum České bankovní asociace.

Doba čtení: 4 minuty

Češi mají na vkladech 3 biliony korun. Banky z toho ale radost nemají

Představují vklady problém pro ekonomiku? Dočkáme se levnějších úvěrů a hypoték? A nerozpustí peníze na vkladech vysoká inflace?

Doba čtení: 4 minuty

Czech Point v bance? Do konce roku určitě ne

Nový zákon počítá s rozšířením kontaktních míst veřejné správy také do bank. Ty zatím analyzují, jestli se jim takový krok vyplatí.

Doba čtení: 5 minut

Kritika penzijní reformy: užitečné tipy i paradoxy

Analýza návrhu reformy obsahuje logické a užitečné tipy, jak lépe využít potenciál reformy. Některá opatření ale paradoxně protiřečí jiným.

Doba čtení: 9 minut

Oddlužovací firmy balancují na hraně zákona. Vezmou si peníze, které nemáte

Oddlužovací společnost vaší kapse nijak neulehčí. Získali jsme smlouvu jedné z nich. Za minimální námahu si naúčtuje několika tisícové poplatky a vám jen zkomplikuje život.

Doba čtení: 7 minut

Jiří Paroubek: Zatlačíme na banky, aby změnily poplatkovou politiku

Bankovní poplatky působí na mnohé jako červené plátno na býka. Nyní se opět objevují snahy o jejich regulaci. Jaké jsou motivy politika, a co na to říká zástupce bank?

Doba čtení: 6 minut

Den, kdy český stát zkrachoval

Stav veřejných financí se v Česku rychle zhoršuje. Dovedou naši republiku politici až ke státnímu bankrotu?

Doba čtení: 9 minut

Desetník: Konec diskuzí s odpovědností u karet, je jasně daná

Vášnivá diskuze, zda odpovědnost držitele platební karty je 150 eur na transakci nebo na kartu je vyřešena. Zato s cenou dálničních známek to vypadá bledě, ve vzduchu je další zdražení a pražská Opencard by mohla fungovat i v bankomatech.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Smlouvy o spotřebitelských úvěrech často porušují zákon

Více než polovina smluv o spotřebitelských úvěrech nebyla podle České obchodní inspekce uzavřena v souladu se zákonem. Na neznalost českých spotřebitelů hřeší zejména nebankovní společnosti. Co by ve smlouvách rozhodně nemělo chybět?

Doba čtení: 5 minut

Evropské platby SEPA, kouzelné slovo s vysokou cenou

V posledních dnech nás banky informují o zavedení tak zvaných SEPA plateb a chlubí se dodržením kroku s nařízeními Evropské unie. Splnění podmínek je jedna věc, ale cena je věc druhá.

Doba čtení: 4 minuty

Finanční gramotností k oddlužení lidí

Dva nové projekty mají pomoci našim občanům. Jeden chce finančně vzdělávat ty slabší a druhý chce pomoci těm, kteří nezvládli to první. Vzdělávat se o běžných finančních potřebách a produktech je potřeba, otázkou je, koho to baví. A spadnout do dluhové pasti můžou přesně tak vzdělaní i méně chytří občané.

Doba čtení: 5 minut

Do vedení ČBA nastoupí Michaela Erbenová (Komerční sdělení)

Praha (4.duben 2007) - Vedení České bankovní asociace (ČBA) posílí bývalá členka bankovní rady České národní banky (ČNB) Michaela Erbenová. V úterý 10. dubna převezme funkci náměstkyně výkonného ředitele.

5. 4. 2007 18:25
Doba čtení: 1 minuta

Zrušit bankovních poplatky? Nesmysl!

Bankovní poplatky v poslední době patří k nejdiskutovanějším finančním tématům. Podle převažujícího názoru veřejnosti by měly být zrušeny. Tím by ale banky přišly o významnou část svých příjmů a výpadek by musely nějak nahradit. Většina klientů by na to nakonec doplatila.

Doba čtení: 7 minut

Recenze: Osobní a rodinné bohatství

Pečujete dobře o svůj majetek? Každý den na nás z různých stran útočí sugestivní reklama: investujte s námi, pojistěte se, kupte si naše finanční produkty. V rychle se rozšiřující nabídce se stále obtížněji orientují i lidé, kteří s penězi každý den pracují. Jak optimálně hospodařit?

Doba čtení: 2 minuty

Životní pojištění: Mýty a skutečnost

Životní pojištění chrání pozůstalé proti finanční nouzi rodiny v případě úmrtí jejího živitele. Může ale také posloužit jako nástroj zhodnocení prostředků, navíc se státní podporou. Jaké typy životního pojištění existují, na kolik se pojistit a jak vypadá situace v České republice?

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Nucená správa VZP končí... pomohla?

Pomohla nucená správa VZP českému zdravotnictví? Názory se různí. Od blahodárných účinků na snížení zadlužení po kosmetické úpravy a účetní triky. Kde je pravda? Diskuse mezi MF ČR a bankami v poklidu ustala. Zdaleka ne všichni se s tím ale hodlají smířit. Co bude dál?

9. 5. 2006 0:00
Doba čtení: 7 minut

Bankovní poplatky... kdy bude líp?

Ministerstvo financí se dohodlo s Českou bankovní asociací na změnách v bankovním systému. Co se změní a jaké dopady budou mít změny na klienty bank? Je možné čekat zásadní posun v chování bankovních subjektů? Dojde ke zlevnění bankovních služeb?

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Bude se regulovat!

Ministerstvo financí ukončilo diskusi s bankami. Výsledkem je 13 legislativních omezení - regulací a 12 oblastí, kde vyhrožuje legislativní změnou, pokud selže samoregulace. Jaký dopad bude mít krok Ministerstva financí na bankovní klienty? Prospěje jim?

Doba čtení: 7 minut