Hlavní navigace

VZP rozšířila příspěvky na očkování

Všeobecná zdravotní pojišťovna začala od začátku prázdnin přispívat na další druhy očkování. VZP nově zavedla příspěvek na očkování proti pneumokokovým nákazám a rozšiřuje tak úzkou skupinu dětí, kterým očkování hradí stát. Pojištěnci nad 60 let, kteří jsou u VZP více než 10 let, mohou získat příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě. Dlouholetým klientům VZP navíc proplatí očkování proti hepatitidě a příušnicím. Novinkou je také podpora očkování proti karcinomu děložního hrdla.

Sdílet

„Nové příspěvky zavádíme proto, že mezi lidmi je o očkování velký zájem a ne vždy je ze zákona plně hrazeno pojišťovnou. Přitom tato ochrana proti určitým druhům onemocnění je jednou z nejdůležitějších forem prevence, a v konečném důsledku šetří peníze jak zdravotnickému systému, tak samotným pojištěncům,“ vysvětluje ředitel VZP Pavel Horák.

Zatímco očkování proti pneumokokovým nákazám je v některých zemích plně hrazeno ze zdravotního pojištění všem dětem, v České republice se zatím úhrada vztahuje jen na skupinu těch nejohroženějších dětí, kterých je podle výpočtů ministerstva zdravotnictví asi 13 tisíc. „Rozhodli jsme se tuto úzkou skupinu rozšířit a pomoci dětem ve věku 2–5 let, které během posledního roku prodělaly nejméně čtyři záněty dýchacích cest. Na očkování, které stojí zhruba 2 tisíce korun, jim přispějeme částkou 800 korun,“ uvádí Horák. Streptoccocus pneumoniae je nositelem zákeřných infekcí, které způsobují závažná onemocnění jako je zánět mozkových blan nebo otrava krve. Čeští lékaři proto staví očkování proti pneumokokům na přední místo a řada odborníků doporučuje jeho plošné zavedení.

Na očkování proti karcinomu děložního hrdla VZP nově přispívá částkou 1 000 korun. Příspěvek se týká dívek ve věku od 15 do 17 let. „Dívky, které se nechaly očkovat před prvním červencem 2007, mohou požádat o udělení výjimky,“ radí ředitel VZP Pavel Horák.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě včetně revakcinace již VZP přispívala v minulém roce. Příspěvek ve výši max. 400 korun je určen těm, kterým byla aplikována první dávka nejpozději v kalendářním roce, kdy oslavili 15 let, a revakcinace proběhla maximálně do konce roku, kdy pojištěnec dosáhl 19 let. Novinkou je příspěvek lidem starším šedesáti let, kteří žijí v regionech s nadměrným výskytem klíšťové encefalitidy. Pokud jsou pojištěni u VZP více než 10 let, získají na očkování příspěvek 300 korun. „S vyšším věkem se totiž rizika a průběh onemocnění klíšťovou encefalitidou zhoršují,“ vysvětluje ředitel Horák. Lékaři radí, že ačkoli je vhodné podat první a druhou dávku před začátkem sezónní aktivity klíšťat, ani teď není pozdě. Očkování mohou pojištěnci absolvovat i v letních měsících, kdy se doporučuje podat druhou dávku v co nejkratší době, čímž se zajistí rychlejší vytvoření ochranných protilátek.

Také nové příspěvky na očkování proti žloutence a příušnicím (které jdou nad rámec základního očkování) jsou nadstandardní odměnou pro ty, kteří jsou u VZP pojištěni deset a více let. U očkování proti příušnicím jde o částku 200 korun, u hepatitidy je to o sto korun více. „Na očkování proti příušnicím nyní přispíváme mužům ve věku 22 a 23 let. Při vyšším výskytu onemocnění v regionu by se měli nechat doočkovat všichni muži, kteří ještě toto očkování neabsolvovali. V případě onemocnění totiž hrozí ztráta plodnosti,“ vysvětluje ředitel VZP Pavel Horák. Příspěvek na očkování proti žloutence mohou využít všichni pojištěnci bez věkového omezení. Není ale určen na očkování dětí proti hepatitidě typu B, kterým byla aplikovaná hexavakcína, nově zavedená do základního očkování od 1. 1. 2007.

Pro čerpání příspěvků VZP na očkování platí některé společné podmínky. Při podání žádosti o příspěvek je třeba předložit průkaz pojištěnce VZP (případně i průkaz zástupce pojištěnce), doklad o zaplacení očkovací látky (například příjmový pokladní doklad od lékaře, pokladní blok z lékárny apod.) a potvrzení o úhradě aplikace očkovací látky příslušným lékařem. Žádost o příspěvek na očkování proti pneumokokovým nákazám pak vyžaduje také předložení očkovacího průkazu a doložení zprávy od ošetřujícího lékaře, která potvrdí, že dítě za poslední rok prodělalo minimálně čtyři záněty dýchacích cest. Očkovací průkaz je požadován také u preventivního očkování proti karcinomu děložního hrdla a u příspěvku 400 korun na očkování proti klíšťové encefalitidě. „Získání potřebných dokladů by nemělo pojištěnce od čerpání nových příspěvků na očkování odradit. V průběhu očkování totiž tyto dokumenty jednoduše obdrží,“ uzavírá Pavel Horák.

Na další podrobnosti k čerpání příspěvků se mohou klienti informovat na jednotlivých pobočkách VZP, emailové adrese info@vzp.cz, webových stránkách www.vzp.cz či infolince 844 117 777.

Jana Víšková
tisková mluvčí VZP ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).