Hlavní navigace

V souhrnném indikátoru důvěry převážil pesimismus spotřebitelů

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v říjnu 2007 meziměsíčně snížilo o 0,2 bodu. Saldo podnikatelského indikátoru se zvýšilo o 0,4 bodu. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se snížilo o 2,4 bodu. Ve srovnání s říjnem 2006 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 1 bod nižší, důvěra podnikatelů je 0,2 bodu vyšší a důvěra spotřebitelů je nižší o 5,6 bodu.

Sdílet

průmyslu v říjnu pokračovalo příznivé hodnocení celkové ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se zvýšilo stejně jako hodnocení zahraniční poptávky. Zásoby se podle mínění respondentů nezměnily. Pro příští tři měsíce očekávají respondenti mírné zpomalení výrobní činnosti při růstu zaměstnanosti. Pro příští tři měsíce se očekává mírné zhoršení ekonomické situace, pro příštích šest měsíců se očekává téměř neměnný vývoj. Využití výrobních kapacit v průmyslu dosáhlo 89,1 %, což je nejvíce v jeho historii. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu meziměsíčně zvýšilo (o 0,3 bodu) a v meziročním srovnání je o 2,3 body vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně mírně zvýšilo. Hodnocení celkové poptávky se snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají zrychlení stavební činnosti a stále počítají s růstem zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,4 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou lepší než v září. Celkově se saldo indikátoru důvěry vlivem snížení poptávky meziměsíčně snížilo o 0,5 bodu a je o 7 bodů nižší než v říjnu 2006.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání se zářím zlepšilo. Podle mínění respondentů se zásoby v říjnu zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se oproti září nepatrně snížila. Celkově se saldo indikátoru důvěry snížilo v říjnu o 0,3 bodu, avšak stále dosahuje velmi vysokých hodnot. V meziročním srovnání je o 6,4 bodů vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v říjnu zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se mírně snížilo. Její očekávání pro příští tři měsíce jsou stejná jako v září. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců nižší než v září. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 0,7 bodu, ale je o 2,6 bodu nižší než před rokem.

Ze šetření mezi spotřebiteli v říjnu vyplynulo, že ve srovnání se zářím očekávají pro příštích dvanáct měsíců zlepšení celkové ekonomické situace a zhoršení své finanční situace. U spotřebitelů opět převážilo očekávání poklesu nezaměstnanosti nad jejím růstem a dosáhlo tak druhé nejnižší hodnoty ve své historii. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil. Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci snížil o 2,4 bodu a v meziročním srovnání je o 5,6 bodu nižší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).